Trening osób starszych z trenerem personalnym

Każdy z nas chciałby żyć jak najdłużej, unikając przy tym przykrych dolegliwości wynikających z podeszłego wieku. Jaka jest najlepsza recepta na zachowanie zdrowia i aktywności do późnych lat? Trening ogólnorozwojowy dla osób starszych

Każdy z nas chciałby żyć jak najdłużej, unikając przy tym przykrych dolegliwości wynikających z podeszłego wieku. Jaka jest najlepsza recepta na zachowanie zdrowia i aktywności do późnych lat? Trening ogólnorozwojowy dla osób starszych.

Trening dla seniora i jego znaczenie

Aktywność fizyczna osób w podeszłym wieku jest zasadniczym czynnikiem determinującym tak zwane pomyślne starzenie, czyli takie które jest wolne od jego przykrych i kłopotliwych następstw. Wielu seniorów prowadzi niekorzystny dla zdrowia fizycznego i psychicznego siedzący tryb życia. Brak ruchu nierzadko doprowadza do upośledzenia funkcjonowania układu krążenia, układu oddechowego czy też aparatu ruchowego. Trening dla starszych osób jest niezwykle skutecznym narzędziem w kwestii dbania o zdrowie oraz ogólne samopoczucie tychże właśnie osób. Odpowiednio dobrane ćwiczenia ogólnorozwojowe pełnią ważną funkcję rehabilitacyjną, zapobiegają licznym dolegliwościom oraz poprawiają ogólną sprawność organizmu. Trening zdrowotny osób starszych powinien być starannie ułożony i dobrany do indywidualnych potrzeb seniora tak, aby skutkował poprawą siły, wytrzymałości oraz koordynacji ruchowej.

Regularny trening osób starszych ma ogromny wpływ nie tylko na sprawność fizyczną seniora ale także jego ogólne samopoczucie oraz satysfakcję z życia. Korzystanie z treningów personalnych przeciwdziała przykremu poczuciu izolacji od społeczeństwa oraz ma wpływ na korzystną samoocenę stanu zdrowia, wyglądu oraz zadowolenia z życia. Osoby starsze bardzo sobie cenią samodzielność i samowystarczalność. Kluczem do ich osiągnięcia jest trening ogólnorozwojowy dla osób starszych.

Pamiętaj o rozgrzewce i rozciąganiu

Wyróżniamy kilka rodzajów treningu dedykowanego seniorom. Bez względu na to, czy wdrażamy trening wytrzymałościowy osób starszych, trening siłowy czy też jeszcze inny rodzaj treningu, zawsze należy go bezwarunkowo poprzedzić dokładną rozgrzewką. Brak przygotowania mięśni i stawów do zwiększonego wysiłku fizycznego może przynieść nieoczekiwaną kontuzję, co w przypadku seniora może być kłopotliwą sprawą. Po zakończeniu sesji treningowej warto wykonać serię ćwiczeń rozciągających. Zwiększą one efektywność przeprowadzonego treningu oraz pozwolą zrelaksować ciało po wytężonej pracy.

Bezpieczny trening z trenerem personalnym

Chcąc zadbać o najefektywniejszy trening dla osób starszych niewątpliwie należy skorzystać z fachowej pomocy doświadczonego trenera. Dlaczego? Otóż dobierze on zestaw ćwiczeń dostosowany do indywidualnych potrzeb osoby starszej. Warto rozpocząć współpracę z trenerem posiadającym certyfikat z zakresu fizjoterapii, wówczas możemy mieć pewność że osoba ćwicząca jest w najlepszych rękach i nic jej nie grozi. Doświadczony opiekun zadba także o każdorazową rozgrzewkę oraz ćwiczenia rozciągające po zakończonej sesji treningowej.

Senior rozpoczynający przygodę z treningiem siłowym czy wytrzymałościowym osób starszych wymaga szczególnej opieki ze strony trenera. Starsi podopieczni często zmagają się z różnymi schorzeniami, takimi jak nadciśnienie, choroba wieńcowa, cukrzyca czy zwyrodnienia stawów. Żadna z powyższych dolegliwości nie stanowi przeszkody ani w treningu wytrzymałościowym ani w treningu siłowym u osób starszych, wymaga jednak dokładnego monitorowania przebiegu choroby przed rozpoczęciem ćwiczeń oraz zaraz po ich zakończeniu. Monitorowanie to obejmuje pomiary cukru oraz ciśnienia tętniczego czy też kontrolę ograniczeń aparatu ruchowego. Współpraca z doświadczonym fizjoterapeutą umożliwia natychmiastową reakcję w przypadku konieczności wprowadzenia niezbędnych modyfikacji w dotychczasowym planie treningowym.

Więcej informacji o treningu osób starszych znajdziesz na stronie adrianbugno.pl