Uwaga na fałszywe faktury w mailach

W ostatnim czasie ponownie możemy zaobserwować masowe rozsyłanie wirusów pod postacią faktur, wezwań do zapłaty czy innych informacji związanych z finansami.

Jest to o tyle groźne zjawisko, iż po otwarciu załącznika (najczęściej z rozszerzeniem rar) niby nic się nie dzieje, ale wirus który się aktywuje może odszyfrować Wasze hasła zapisane w przeglądarkach, zablokować zdjęcia (ransomware – żądanie okupu za odblokowanie).

Również taki komputer staje się tzw. zombie, czyli sam rozsyła za pomocą Waszych skrzynek mailowych takie upomnienia, powiadomienia z zaszytym wirusem w pliku. Nie jest to później przyjemne do odkręcenia, gdyż może się okazać np. iż firma która otrzyma od Was takiego wirusa może wytoczyć sprawę w sądzie o próbę naruszenia lub uszkodzenia ważnych danych, a nawet próbę wykradzenia danych wrażliwych co w przypadku funkcjonowania ustawy tzw. RODO może wiązać się z bardzo dotkliwymi konsekwencjami finansowymi.

Dlatego apelujemy, aby ustrzec się przed tymi konsekwencjami NIE OTWIERAJCIE takich plików zwłaszcza nieznanego pochodzenia. Aktualizujcie system operacyjny na bieżąco i przede wszystkim musicie mieć program antywirusowy, zwłaszcza jeżeli korzystacie z bankowości internetowej. Oczywiście nawet najlepsze zabezpieczenia nie są w stanie uchronić nas przed brakiem zdrowego rozsądku i pomimo tych zabezpieczeń może się zdarzyć iż taki mail zostanie rozpakowany i uruchomiony, może okazać się niezbędne dokładne przeskanowanie komputera w serwisie komputerowym.