Uwaga! Wróciły oszustwa „na serwisanta terminali płatniczych”. Pierwsza ofiara w powiecie krakowskim

Przestępcy wyłudzają pieniądze od pracowników sklepów. Oszuści podają się za pracowników obsługujących terminale płatnicze i proszą o aktualizację oprogramowania polecając wykonanie określonych czynności na urządzeniu. W powiecie krakowskim już jedna osoba  padła  ofiarą takiego oszustwa.

5 lutego br. krzeszowicka policja została poinformowana o tym, że do jednego ze sklepów spożywczych mieszczących się w gm. Czernichów zadzwoniła osoba podająca się za pracownika e-płatności. Następnie poinformowała sprzedawcę, że firma obsługuje terminale znajdujące się w sklepie i konieczna jest aktualizacja ich oprogramowania. W tym celu poleciła wydrukować kody paysafecard i poprosiła o ich przekazanie. Po wykonaniu tych operacji rozmówca poinformował pracownika sklepu, że w kolejnym dniu z terminala zostanie wykonane potwierdzenie aktualizacji. W ten sposób, w międzyczasie, sprawca dokonał kradzieży pieniędzy w kwocie 2000 zł wykorzystując podane kody.

Apelujemy o szczególną ostrożność do wszystkich osób obsługujących terminale płatnicze!

Uważajcie na oszustów podszywających się za serwisantów, czy pracowników firm obsługujących terminale płatnicze! Nie wykonujcie żadnych poleceń takich osób, oszuści telefonicznie proszą o przyciskanie na klawiaturze odpowiedniej kombinacji klawiszy lub też wydrukowanie i podanie kodów paysafecard, a także wykonania pewnej transakcji, która rzekomo ma zostać zwrócona. W ten sposób ma zostać zaktualizowany system terminala płatniczego, co nie jest możliwe, gdyż serwisanci nigdy nie dokonują tego przez telefon. Straty mogą wynosić nawet po kilka tysięcy złotych!

Jak się okazuje, oszuści wykazują się dużym profesjonalizmem w znajomości obsługi całego systemu płatniczego. Sprawdzajcie wiarygodność serwisanta! Przed wykonaniem jakichkolwiek czynności wskazanych przez dzwoniącego, zweryfikujcie czy na pewno dzwoni on z firmy, która obsługuje terminale.

źródło: KPP Kraków