V Górski Bieg Niepodległości – relacja

11 listopada odbył się V Górski Bieg Niepodległości Skawina-Mogilany, został wpisany do Ogólnopolskiego Projektu pn. „Narodowy Bieg 100-lecia od Bałtyku do Tatr”. Punktualnie o godz. 11.11 po wspólnym odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego, wystartowało 373 uczestników w białych i czerwonych koszulkach.

Była to kolejna impreza biegowa organizowana przez Uczniowski Klub Sportowy „Jedynka” przy współpracy z Gminą Skawina i Gminą Mogilany, Szkołą Podstawową nr 6 w Skawinie, CKiS w Skawinie i Szkołą Podstawową w Mogilanach. Wyjątkowość projektu polegała na organizacji 11 listopada 100 biegów niepodległości w 100 miastach-organizatorach. Wszyscy uczestnicy pobiegli w jednakowych koszulkach, otrzymali jednakowe medale i dyplomy oraz wystartowali o godz. 11:11. Oczywiście nie mogło zabraknąć w gronie miast-organizatorów Skawiny i Mogilan.  Po wspólnym odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego około 400 uczestników w białych i czerwonych koszulkach wyruszyło na 8 km trasę. Start odbył się z ulicy Witosa w Skawinie i dalej ulicami Bukowską, Batalionów Chłopskich, Wyspiańskiego, Chorowice, Kulerzów, ulica Skawińska z metą na Rynku w Mogilanach, najwyższym punkcie w okolicy. Trasa biegu była bardzo urozmaicona, dosyć wymagająca o różnicy wzniesień 170m. Uczestnicy biegu podążający w kierunku mety w Mogilanach, najwyższego punktu w okolicy mieli okazję podziwiać piękną panoramę Skawiny, Krakowa i okolic.

Jako pierwszy na mecie zameldował się sąsiad zza wschodniej granicy OLIJNYK Pawel z Ukrainy w czasie 27 min. 58 s., a najlepszą z kobiet okazała się jego rodaczka YURCHUK Oksana z czasem 32 min i 42 s. W klasyfikacji mieszkańców Gminy Skawina I miejsca zajęli Joanna  Garstecka  i Paweł Starzak ze Skawiny, a wśród mieszkańców Gminy Mogilany  Magdalena Płaziak  – Kowalska z Libertowa i Grzegorz Papież z Mogilan. W klasyfikacji Grand Prix Skawiny (suma czasów: Bieg Skawiński, Pokonaj Focha, Bieg Niepodległości) na pierwszych miejscach uplasowali się Magdalena  Płaziak – Kowalska  i Dominik Piwowarczyk z Krakowa. Najstarszymi uczestnikami tradycyjnie byli Stanisław Podzoba z Krakowa, były olimpijczyk w biegach długodystansowych oraz Barbara Prymakowska z Tarnowa.

Uczestnikom towarzyszyła słoneczna pogoda. Na trasie i mecie uczestników dopingowali liczni mieszkańcy Skawiny, Mogilan i okolic. Szczególne podziękowania za oryginalny i głośny doping dla mieszkańców ul. Bukowskiej 37 i 37a, za rok prosimy o więcej.

Biuro zawodów na starcie biegu było umiejscowione w budynku Szkoły Podstawowej nr 6 w Skawinie, natomiast zakończenie imprezy, konsumpcja pysznego bigosu i wręczenie nagród odbyło się w Szkole Podstawowej w Mogilanach, za co Dyrekcjom i pracownikom szkół serdecznie dziękujemy. Najlepsi biegacze otrzymali nagrody pieniężne, puchary, nagrody rzeczowe a wszyscy uczestnicy koszulki, okolicznościowe medale oraz dyplomy. Na zakończenie całej imprezy wszyscy uczestnicy biegu brali udział w losowym podziale dodatkowych nagród tj. telewizora i dwóch 3-dniowych wycieczek do Pragi. Nagrody wręczali przybyli przedstawiciele władz samorządowych w osobach: Wójt Gminy Mogilany Piotr Piotrowski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Skawinie Witold Grabiec, Kierownik Wydziału Edukacji i Zdrowia w Skawinie Marek Marzec, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 w Skawinie Urszula Osielczak, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Mogilanach Mirosław Pulikowski oraz Iwona Najder z CKiS w Skawinie.

źródło: UKS „Jedynka” Skawina | gminaskawina.pl