Współczesne wnętrza utrzymane w stylu vintage – powrót do estetycznej przeszłości

Natura w połączeniu ze stylem vintage aktualnie jest jedną z najbardziej pożądanych koncepcji w aranżacji wnętrz. Zamiłowanie do ziemistej kolorystyki przeplatanej żywymi barwami jest obecnie jednym z trendów wnętrzarskich utrzymujących się już od kilku lat. Nie wiadomo konkretnie, czy chodzi jedynie o estetykę mieszkań, czy może o tęsknotę za czasami bez szerokiego dostępu do urządzeń elektronicznych, jednak niewykluczone jest to, że obie idee w jakiś sposób się ze sobą łączą. Charakterystyką prawie każdego salonu z okresu vintage była…jodełka. Wzór, który podbił serce królowej Wiktorii i szybko stał się trendem, znów wraca do łask. Dziś jednak producenci skupiają się na francuskiej wersji wzoru, przypominającym groty strzał. Trend ten oczywiście nawiązuje do vintage, współcześnie ulegając jednak pewnym modyfikacjom, jeżeli chodzi o miejsce jego umieszczenia.

Z podłóg prosto na ściany – dzisiejsze zastosowanie wzoru w jodełkę

Choć obecnie jodełka jest bardzo pożądana, rzadko znajdziemy wyłożoną nią podłogę. Wynika to przede wszystkim z faktu, że drewniane panele odchodzą w niepamięć, zaś ich miejsce zastępowane są przez płytki lub panele podłogowe drewnopodobne. Znaleziono jednak w tym wszystkim miejsce dla jodełki – obecnie umieszcza się ją na ścianach. Powstała najczęściej z betonu architektonicznego, dziś występuje w wielu formach,z  czego najpopularniejsza wciąż jest francuska odsłona układania jodełki, zwana chevron. Wybór odpowiednich płytek może przynieść spory problem, jednak współcześnie sięga się po płytki w szarościach, bieli lub czerni. Zachowują one wspomnienie vintage, jednak zostało ono uwspółcześnione. Dlatego w kolorystyce zobaczyć możemy biele, szarości i czernie, zaczerpnięte ze stylu industrialnego. Mimo upływu lat, funkcja jodełek się nie zmienia – czynią one pomieszczenie eleganckim i nadają mu zupełnie nowego wymiaru. Jeżeli więc szukasz dodatku, który odmieni oblicze twojego pomieszczenia, postaw na jodełkę. Wykonana z betonu architektonicznego ma uniwersalne zastosowanie – nadaje się do umieszczenia w praktycznie każdym miejscu w domu; kuchni, salonie, sypialni czy łazience. To właśnie szerokie możliwości czynią ten wzór kultowym dla projektantów wnętrz.

Wytrzymała płytka na jodełkę? Postaw na beton architektoniczny

Beton architektoniczny znalazł szerokie zastosowanie w budownictwie, a także w szeroko pojętej tematyce aranżacyjnej. Odporny na wodę i wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne, wykorzystywany jest do produkcji płytek dekoratorskich, doskonale nadających się do umieszczenia na wewnętrznych ścianach domu. Udowadnia to firma VHCT, zajmująca się tworzeniem płyt i akcesoriów z betonu architektonicznego. Liczne realizacje dostępne na www.vhct.pl/beton-architektoniczny/plytki-scienne-jodelka/ ukazują realistyczne zastosowanie jodełki w pomieszczeniach sypialnianych czy salonowych. Taki sam efekt możesz osiągnąć zarówno w kuchni i w łazience – jeżeli chodzi o beton architektoniczny, nie ma rzeczy niemożliwych. Natomiast design lubi powracać w nowszej wersji – niczym vintage.