Wypadki w budownictwie – winna nieodpowiedzialność

Praca na budowie wiąże się ze stałym ryzykiem odniesienia poważnych uszkodzeń. Szacuje się, że branża budowlana należy do jednej z najniebezpieczniejszych we współczesnym świecie. Wszystko z powodu wielu czynników, na które narażeni są pracownicy budowy. Temperatura, śliska nawierzchnia, brak wyposażenia czy…własna nieuwaga mogą doprowadzić do tragedii o nieodwracalnych skutkach. Chwila nieuwagi – to tylko kilka sekund, które mogą zadecydować o czyimś losie.

Przyczyny wypadków na budowie według PIP

Przyczyn tragicznych zdarzeń na budowie jest zazwyczaj wiele. Państwowa Inspekcja Pracy, od lat zajmująca się problemem niebezpiecznych czynników. Wśród najczęstszych przyczyn wypadków wyróżnia się:

  • organizacyjne – brak nadzoru, dopuszczanie do pracy bez przygotowania, nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa pracy i tolerancja odstęp w prawie bezpieczeństwa pracy;
  • techniczne – bezpośrednio związane ze stanem sprzętu roboczego i zastosowanych środków ochrony;
  • ludzkie – wynikające z zachowań człowieka i jego stanu psychofizycznego; chodzi tu między innymi o lekceważące podejście do przepisów, nieznajomość zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także niestosowanie się do odziewania się w ubrania mające zapewnić bezpieczeństwo.

Brak zabezpieczeń takich jak siatka asekuracyjna przy pracy na wysokościach i dokładnie skonstruowanych rusztowań przynieść może opłakane skutki. Za większość wypadków na budowie odpowiada przede wszystkim człowiek – to od niego zależne jest, czy plan pracy będzie przestrzegany, czy każdy pracownik będzie odpowiednio odziany, zaś budowa zabezpieczona elementami niwelującymi ryzyko odniesienia poważnych obrażeń fizycznych. Nikt nigdy nie mówił, że praca na budowie jest łatwa – bo nie jest. Potwierdzić to może wiele osób, które na wskutek chwili nieuwagi w miejscu prac straciły stuprocentową możliwość funkcjonowania. Bez zabezpieczeń nie powinno być roboty – choć powiedzenie te jest negowane przez bardzo wiele osób, stale pozostaje aktualne. Każdy pracodawca ma obowiązek wyposażyć swoich pracowników w odzież i sprawne maszyny – za niedostosowanie się do panujących przepisów można nie tylko ponieść horrendalną stratę finansową, lecz także mieć na sumieniu czyjeś życie. Wydawać się to może odrealnione, jednak wypadki się zdarzają. Najczęściej wtedy, gdy zupełnie się tego nie spodziewamy.

Koszt ludzkiego bezpieczeństwa. O ofertach producentów zabezpieczeń budowlanych

Wielu osobom wydaje się, że zabezpieczenia budowlane są nieopłacalne – dlatego nie wyposażają one swoich pracowników w rzeczy niezbędne do zniwelowania ryzyka poniesienia obrażeń. Tymczasem topowe firmy produkujące akcesoria zabezpieczające, mają do zaoferowania wiele elementów w niezwykle atrakcyjnych cenach. Przykładem dobrej firmy jest STRUMIN – wykonawca zabezpieczeń i elementów budowy nawet na specjalne zamówienie klientów. Bezpieczeństwo to priorytet – nie należy o tym zapominać. Człowiek nie jest z tytanu – jednak odpowiednie wyposażenie garderoby roboczej pozwoli uczynić go nieco odporniejszym na wypadki.