Z Anią Guzik #jestnaswiecej w Jurczycach

Przeciąganie wielkiej, pomarańczowej sznurówki i wspólne malowanie muralu to tylko niektóre atrakcje, z których mogli skorzystać mieszkańcy Jurczyc i okolic w ramach wydarzenia pod hasłem #jestnaswiecej. Zorganizowała je lokalna Pracownia Orange, która w ten sposób wyraziła swój sprzeciw wobec hejtu w Internecie. Nagrodą i podziękowaniem za udział Pracowni w kampanii było spotkanie z aktorką Anią Guzik, która właśnie w sobotę odwiedziła małopolską miejscowość.

Zadaniem Pracowni Orange było opracowanie pomysłu na lokalną akcję promującą walkę z hejtem w sieci. I to właśnie pracownia w niewielkich Jurczycach, której liderem jest Jerzy Kłępa, sołtys i przewodniczący Stowarzyszenia Razem dla Wszystkich, sprawdziła się w tym zadaniu najlepiej. Ich kreatywność została nagrodzona zwycięstwem w ogólnopolskim rankingu, a także wsparciem Fundacji Orange w realizacji pomysłu. To także na jej zaproszenie Jurczyce odwiedziła Anna Guzik, ambasadorka Pracowni Orange.

Spotkanie w lokalnej świetlicy przyciągnęło wielu mieszkańców Jurczyc i było doskonałą okazją do spędzenia czasu w gronie bliskich, a dla dzieci – do dobrej zabawy. W spotkaniu wzięli udział reprezentanci Stowarzyszenia Razem dla Wszystkich, wielu zaproszonych gości oraz przedstawicieli mediów.

Po powitaniu w Pracowni Orange, uczestnicy przeszli do świetlicy, gdzie mieli okazję dowiedzieć się więcej o całej akcji oraz działalności Stowarzyszenia. Ważnym punktem programu było wystąpienie Anny Guzik, która opowiedziała o swoich doświadczeniach wynikających z pracy w zawodzie aktorki. Nie zabrakło też wspólnych zdjęć polaroidem i przeciągania wielkiej pomarańczowej sznurówki. Kulminacyjnym punktem wydarzenia było wspólne malowanie muralu i odbijanie na nim dłoni. Dzieło zwieńczył autograf Anny Guzik, złożony na pamiątkę wydarzenia.

– To było wyjątkowe wydarzenie, a jego organizacja sprawiła nam wszystkim mnóstwo radości. Dzięki niemu poruszyliśmy wśród najmłodszych wyjątkowo ważny i aktualny temat hejtu, nasza świetlica zyskała kolorowy mural, a my utwierdziliśmy się w przekonaniu, że warto angażować się w takie akcje po to, by w efekcie pokazać, że faktycznie #jestnaswiecej w naszej społeczności – podsumowuje Jerzy Kłępa, lider lokalnej Pracowni Orange.

#jestnaswiecej

Kampania pod hasłem #jestnaswiecej zachęca nie tylko nastoletnich użytkowników Internetu, ale i ich rodziców oraz nauczycieli do zabrania głosu i pokazania, że nie zgadzają się na hejt w sieci. Według badań EU Kids Online 2018 spotkał się z nim w sieci co trzeci nastolatek. Mimo takiej powszechności zjawiska, wciąż wiele osób wciąż nie wie, jak sobie
z nim poradzić – i o tym właśnie uczy Fundacja Orange oraz Pracownie Orange z całej Polski. Placówki zachęcają mieszkańców swoich miejscowości do dołączenia do organizowanych wydarzeń i pokazania, że Internet może być przyjaznym miejscem dla każdego z nas. Symbolem kampanii jest jedna pomarańczowa sznurówka, którą można dostać podczas lokalnych happeningów.

Fundacja Orange od lat angażuje się w szereg działań związanych z edukacją cyfrową, bezpieczeństwem w sieci – szczególnie najmłodszych użytkowników, ucząc m.in.
o zasadach korzystania z zasobów cyfrowych, ochrony prywatności czy właśnie reagowania na negatywne komentarze. Więcej informacji na ten temat znajduje się na specjalnej stronie www.jestnaswiecej.pl oraz na stronie www.fundacja.orange.pl

Zdjęcia: Alicja Szulc