Drugi, wtorkowy spektakl zaprezentowany podczas XV skawińskiego Tygodnia Teatralnego w ramach Sceny Młodych, to doskonała kontra dla współczesnego „bezstresowego wychowania”. Teatr Wszystko Gra zaprezentował się w klasyce niemieckiej literatury dziecięcej. „Złota Różdżka” Heinricha Hoffmanna była mieszaniną horroru, czarnej satyry i strachu… Muzyka grana na żywo, mroczne światła i zwisające ze sceny zniszczone lalki konsekwentnie dopełniły zamysł reżysera stworzenia sztuki – dreszczowca.
Sztuka wyreżyserowana przez Mateusza Droździewicza, aktora Teatru Maska, zdecydowanie różni się od dotychczasowych scenicznych narracji „Teatru Wszystko Gra”. Młodzi gniewni, doskonale czuli się w tekstach pisanych dla niegrzecznych dzieci, które z jednej strony miały straszyć, przerażać, z drugiej mogły śmieszyć i bawić widza – choć raczej takie odczucia mogą towarzyszyć starszemu widzowi, małym dzieciom nie koniecznie.
Całość spektaklu niczym narratorzy, otwierały Matylda Dudziak i Paulina Skrzyńska. Do nich także należała rola, także na proscenium przy zasłoniętej kurtynie, zamknięcia spektaklu. Po odsłonięciu kurtyny Joanna Wsołek i Lujza Bieniek wprowadziły w mroczny świat „Przygód Złego Józia”, Eryk Remański wraz Piotrem Kmitą wierszem „Czarne dzieci” ostrzegali… czym się skończyć może brak tolerancji dla innego koloru skóry. „O Juleczku co miał zwyczaj ssać palec” i makabrycznych tego faktu konsekwencjach, opowiedzieli nam Michał Szczyrbak i Julia Zając. Usłyszeliśmy także historię „Stasia straszydła” w wykonaniu Karola Nowaka, czy „Okropną historię z zapałkami”, którą usłyszeliśmy z ust Katarzyny Żółkiewicz w asyście Miauczka i Mruczka, czyli Matyldy Dudziak i Zuzanny Pawlik. Mocno brzmiącym zakończeniem była opowieść o „Pawełku Wiercipięcie”, której mocy doświadczyliśmy dzięki Elizie Stefańskiej, wcielającej się w role taty, oraz asystującym Jej Alicjii Lelek i Gabrysi Czopek.
Warto wspomnieć, że jest to pierwszy spektakl naszego teatru, który zagrał muzykę na żywo. Do śpiewanego, łączącego wszystkie części spektaklu tekstu „Czytajcie dzieci uczcie się, jak to niegrzecznym bywa źle” usłyszeliśmy muzykę w wykonaniu: Katarzyna Żółkiewicz – klarnet, Julia Zając – skrzypce, Karol Nowak – fortepian i Eryk Remański – gitara.
Scenariusz sztuki na podstawie tekstów XVIII wiecznego niemieckiego pisarza stworzył Mateusz Droździewicz i Agnieszka Grzegorzek wraz z aktorami Teatru Wszystko Gra.
Spektakl wyreżyserował Mateusz Droździewicz, a Marta Tyrpa zadbała o kostiumy dla młodych aktorów.
Warto też nadmienić, iż „Złota różdżka” jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej kontrowersyjnych książek dla dzieci, jakie kiedykolwiek powstały. Wydano ją w co najmniej 540 różnych wersjach i 40 językach. Może być to z jednej strony koszmar z dzieciństwa, z drugiej doskonała bajka nie tylko dla… dorosłych. Po pierwszym szoku – doskonała makabreska, napisana wierszem z trafnymi wychowawczymi puentami.
źródło: Marta Tyrpa / ckis.pl/ / foto: Jarosław Karasiński
You must be logged in to post a comment.