ZSTE w Skawinie zdobyła 2 miejsce w projekcie „BohaterON w Twojej Szkole”

13 grudnia 2018 roku w Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się finałowa gala podsumowująca kolejną edycję ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „BohaterON w Twojej Szkole”, realizowanego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Instytutu Pamięci Narodowej.

W obecności Powstańców Warszawskich, przedstawicieli Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz aktorów: Antoniego Pawlickiego i Agnieszki Więdłochy, grających główne role w popularnym serialu historycznym „Czas honoru”, zostały ogłoszone wyniki w konkursie na najlepszy projekt edukacyjny przygotowany przez uczniów szkół średnich o tematyce Powstania Warszawskiego lub Polskiego Państwa Podziemnego. Drużyna projektowa Koła Historyczno-Turystycznego Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Skawinie w składzie: Kacper Wicherek (3TE), Jakub Sabala (3TE), Karolina Płonka (2LG), Jakub Kopta (2LG), Łukasz Szastak (2LG), pod opieką Piotra Kazany – nauczyciela historii w ZSTE w Skawinie zrealizowała film dokumentalny pt. „Odcinek Południe 1939-1944”, opowiadający historię kurierów Polskiego Państwa Podziemnego. Spośród 138 projektów nadesłanych z całego kraju, drużyna ZSTE w Skawinie zdobyła 2 miejsce.

Na powyższy sukces złożyły się pasja i ciężka praca wszystkich uczestników działań edukacyjnych. Już we wrześniu br. przystąpiono do realizacji projektu „BohaterON w Twojej Szkole”. Pierwszą częścią przedsięwzięcia było przygotowanie krótkiego filmowego spotu promującego akcję wysyłania kartek z życzeniami do uczestników Powstania Warszawskiego (link poniżej) oraz spotu z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości (link poniżej). Uczniowie ZSTE wysłali łącznie 623 kartki do Powstańców Warszawskich. Drugą i główną odsłoną przedsięwzięcia była realizacja nagrodzonego projektu edukacyjnego „Odcinek Południe 1939-1944”. Główne zdjęcia kręcono w przepięknym krajobrazie Beskidu Sądeckiego, w historycznych miejscach, przez które przebiegały kurierskie szlaki w czasie II wojny światowej. Podczas realizacji filmu, za pośrednictwem dr Wojciecha Frazika, nawiązana została współpraca z krakowskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej oraz z prof. dr. hab. Andrzejem Olejko, autorem publikacji „Niedoszły sojusznik czy trzeci agresor? Wojskowe i polityczne aspekty trudnego sąsiedztwa Polski i Słowacji 1918-1939, Kraków-Rzeszów 2012”. Sceny fabularyzowane udało się nakręcić dzięki pomocy Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Żandarmeria” z Nowego Sącza.

Twórcami filmu są wyłącznie uczestnicy projektu. Aktorzy: Łukasz Szastak z kl. 2 LG, Jakub Kopta z kl. 2 LG, prowadząca: Karolina Płonka z kl. 2 LG, montaż i zdjęcia: Kacper Wicherek kl. III TE, zdjęcia: Jakub Sabala kl. 3 TE.

Finał projektu miał miejsce 29 listopada 2018 r. w murach Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Skawinie. Na uroczystą premierę dokumentu zaproszeni zostali uczniowie ósmych klas wraz z nauczycielami historii z pięciu skawińskich szkół podstawowych. Czterdziestopięciominutowy film ma służyć edukacji młodego pokolenia i w założeniu jego twórców, jest skierowany głównie do nauczycieli historii, aby mogli go wykorzystać na lekcjach swojego przedmiotu podczas omawiania tematów związanych z Polskim Państwem Podziemnym. Oprócz prezentacji filmu grupa projektowa przedstawiła cele i ogólne założenia projektu „BohaterOn w Twojej Szkole” oraz zachęcała przybyłych gości do przyszłorocznego zaangażowania się w przedsięwzięcie. Po oficjalnej premierze film został udostępniony do ogólnego użytku na stronie Koła Historyczno-Turystycznego ZSTE w Skawinie oraz na kanale YT Koła. Przez cały czas trwania projektu, wszystkie podejmowane w tym zakresie działania relacjonowane były stronie facebookowej Koła Historyczno-Turystycznego, którego opiekunem jest Piotr Kazana. Zasięg projektu mile wszystkich zaskoczył. Spot promujący akcję wysyłania kartek do Powstańców obejrzało ponad 500 osób, spot niepodległościowy blisko 6000, a zapowiedź filmu dokumentalnego trafiła do ponad tysiąca odbiorców. Sam film cieszy się ogromnym zainteresowaniem w sieci.

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Spot zachęcający do pisania kartek: KLIKNIJ TUTAJ

Spot na 100-lecie odzyskania niepodległości-ZSTE Skawina: KLIKNIJ TUTAJ

Film dokumentalny pt. „Odcinek Południe 1939-1944”: KLIKNIJ TUTAJ

Źródło: ZST-E w Skawinie | gminaskawina.pl