3 rzeczy, o których warto pamiętać przed wprowadzeniem się na prywatną stancję

Znalezienie studenckiego pokoju na okres akademicki może być prawdziwym wyzwaniem. Dla całkowitej pewności trzeba będzie zobaczyć go na własne oczy, co często wiąże się z potrzebą przejechania sporego odcinka drogi. Dlatego dziś przedstawiamy 3 rzeczy, o których warto pamiętać przed wprowadzką.

Te uchronią nas przed ewentualną goryczą niepotrzebnej straty czasu, nerwów i pieniędzy.

1. Uzyskanie aktualnych i faktycznych zdjęć pomieszczeń stancji (nie tylko samego pokoju)

Ile razy spotkaliście się w życiu z historią, w której świeżo upieczony żak odwiedza interesującą go stancję, aby zobaczyć wybrany pokój (a nawet od razu podpisać dokument umowy najmu), a na miejscu spotyka go jedynie zawód? Niestety, wiele osób umieszczających ogłoszenia dotyczące pokoi studenckich ma tendencję do wstawiania w poszczególnych ofertach zdjęć nieaktualnych lub „upiększonych” z premedytacją. Gdy spotkamy się z takim procederem, poprośmy o nowe, lepsze zdjęcia. Odmowę z drugiej strony potraktujmy jako sygnał, że lepiej poszukać czegoś innego.

2. Uzyskanie informacji o współlokatorach

Powiedzmy sobie szczerze, każdy chciałby mieszkać ze starymi przyjaciółmi ze szkoły średniej w trakcie studiów. Niemniej w rzeczywistości nie zawsze jest to możliwe, pozostaje zatem przyzwyczajanie się do nowych osób w naszym życiu. Nie jest to duży kłopot, gdy naszymi współlokatorami też będą studenci. Czasami jednak jednym z nich jest właściciel mieszkania, a niekiedy o tym fakcie dowiadujemy się dopiero po wprowadzeniu. Co więcej, nie ma konieczności, aby ta informacja znajdowała się na umowie, więc dobrze jest już na etapie oglądania pokoju dowiedzieć się jak wygląda sytuacja.

3. Zapoznanie się z opiniami o mieszkaniu/właścicielu dostępnymi w Internecie

Na Facebook’u znaleźć można czarne listy mieszkań danych miast, w których użytkownicy opisują przykre sytuacji związane z wynajmem poszczególnych pokoi, często z dołączonymi zdjęciami ilustrującymi, w jak przykrych warunkach przyszło im mieszkać. Prócz tego uwzględniono tam opinie dotyczące ewentualnych problemów z kaucją, oszustwami itd.

Podsumowanie

Nie oznacza to oczywiście, że pokój na stancji jest jedynym rozwiązaniem dla studenta. Gdy finalnie nie trafiliśmy na rzetelnego właściciela i satysfakcjonujące nas lokum, korzystną alternatywą pozostają pokoje znajdujące się w prywatnych akademikach jak LivinnX!