Alkoholizm matki lub ojca – jaki wpływ ma na dziecko uzależnienie rodzica?

Każda choroba rodziców jest dla dziecka małą tragedią. Jego opiekunowie powoli tracą zdolność zajmowania się swoją pociechą, przez co jest ona znacznie poszkodowana. Podobna sytuacja jest w przypadku wystąpienia u rodziców alkoholizmu. Dowiedz się, jaki wpływ na życie i funkcjonowanie dziecka ma alkoholizm jego rodziców? Jakich obszarów codzienności dotyka choroba ojca i matki?

Alkoholizm rodzica – prywatna tragedia dziecka

Alkoholizm to poważna choroba wpływająca na życie całej rodziny. Osobom uzależnionym od alkoholu zależy tylko na tym, aby udało im się sięgnąć po butelkę procentowego trunku. Nie zwracają oni większej uwagi na swoich najbliższych – na to, co się z nimi dzieje, na fakt, że się zamartwiają. Ich celem nadrzędnym jest zaspokajanie głodu alkoholowego, inne potrzeby życiowe schodzą na dalszy plan.

Osobami, które najbardziej cierpią na uzależnieniu rodziców, są dzieci. Nie ma zależności między wiekiem a sposobami radzenia sobie. Niekiedy dzieci starsze, czyli z pozoru zaradniejsze, przeżywają chorobę alkoholową matki i ojca gorzej, niż mniejsze pociechy. Zawsze trzeba więc podchodzić do sprawy indywidualnie.

Na jakie aspekty życia dziecka wpływa alkoholizm jego rodziców?

Rodzice to z założenia osoby, które mają opiekować się swoim dzieckiem. Chronić je przed wszelkimi niebezpieczeństwami i pokazywać, jak postępować w życiu. W rodzinie, zmagającej się z alkoholizmem, nie istnieje pojęcie opieki nad pociechą. Często to ona jest najbardziej odpowiedzialną osobą w domu. Niestety, prawda jest taka, że bez wsparcia i pomocy rodziców dziecko nie jest w stanie całkowicie zadbać samo o siebie.

Przez alkoholizm rodziców dziecko może wiele stracić. Lata dzieciństwa, które powinny być spędzone na beztroskiej zabawie, poświęca ono na opiekę nad rodzicem. W późniejszych latach często dochodzi również do coraz słabszych wyników w nauce, ponieważ brak wsparcia od strony najbliższych może przełożyć się na brak motywacji.

Na alkoholizmie matki i ojca cierpią również relacje towarzyskie ich dziecka. Nie chce, a często wręcz nie może ono zaprosić swoich znajomych do domu, ponieważ tam zazwyczaj odbywają się libacje alkoholowe. Z drugiej strony wyjście z domu i pozostawienie rodziców samych często wiąże się z obawą o ich zdrowie i życie. Jest to więc sytuacja bez jednego, dobrego rozwiązania.

Jak widać, uzależnienie od alkoholu przez rodziców wpływa na życie ich dziecka wielotorowo. Nawet jeśli nie ma znacznego bezpośredniego wpływu, to i tak pociecha skazana jest na liczne ustępstwa i życie w ciągłym stresie i strachu – o życie własne i swoich najbliższych.

Jakie niebezpieczeństwo może spotkać dziecko alkoholików?

Dziecko, zwłaszcza małe, potrzebuje opieki dorosłego. Zazwyczaj to właśnie rodzice są za to odpowiedzialni. Kiedy jednak zmagają się oni z chorobą alkoholową, nie spełniają swojego zadania względem dziecka. W związku z tym pociecha jest narażona na liczne niebezpieczeństwa. Odnoszą się one do sytuacji z życia codziennego, jak np. przygotowywanie posiłków. Dziecko jest narażone na powstawanie licznych poparzeń czy skaleczeń, zwłaszcza jeśli jest ono jeszcze małe. Co więcej, zmuszone przykładowo do samodzielnego robienia zakupów, spotyka się z niebezpieczeństwem kradzieży czy napadu.

Opisane sytuacje mogą wydawać się mało prawdopodobne. Należy jednak mieć świadomość, że rzeczywiście wydarzają się one w rzeczywistości. Codziennie tysiące dzieci muszą samodzielnie zmagać się z alkoholizmem rodziców i dostosowywać swoje nieletnie życie do tego, co dał im los.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak alkoholizm rodziców wpływa na dziecko? Zapoznaj się z artykułem na blogu osrodeknowezycie.pl

Rodzina z problemem alkoholizmu – jakiej pomocy potrzebuje dziecko uzależnionych rodziców?

Dziecko rodziców alkoholików potrzebuje przede wszystkim pomocy dalszej rodziny. Czasami jednak okazuje się, że bliskich nie ma w pobliżu. Wówczas ktokolwiek, kto widzi, że jest taka potrzeba, powinien interweniować i pomóc nieletniemu.

W takim przypadku niekiedy konieczne okazuje się skorzystanie ze specjalistycznej terapii dla dzieci alkoholików. Umożliwia ona przepracowanie problemów, które spotkały pociechę w dotychczasowym życiu. Co więcej, pozwala również na zrozumienie, dlatego rodzice uzależnili się od alkoholu oraz na poznanie sposobów, jak skutecznie im pomóc.

Czy rodzice uzależnieni od alkoholu mają szansę na wyleczenie?

Alkoholizm to ciężka choroba, jednak każdy ma możliwość z niej wyjść i wrócić do normalności. Najważniejsza w tym przypadku jest chęć i zaangażowanie osób chorych. Jednym z najlepszych sposobów jest zdecydowanie się na odwykowe leczenie uzależnienia od alkoholu w takim ośrodku w Krakowie. Całkowite odstawienie używki jest bowiem drastyczną, ale efektywną metodą. Przydatna okazuje się często również indywidualnie przeprowadzana terapia uzależnień, na której chory ma okazję porozmawiać ze specjalistą o swoich problemach i usłyszeć porady oraz wskazówki pomocne w wychodzeniu z nałogu.