Autobus Energetyczny w Skawinie (zdjęcia)

W dniu dzisiejszym przy rynku skawińskim zatrzymał się specjalny autobus energetyczny w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Na przestrzeni kilku metrów kwadratowych zainscenizowano różne scenki, dzięki którym możemy się dowiedzieć jak być eko, jak zaoszczędzić pieniądze dzięki wprowadzeniu rozwiązań ekologicznych, a przede wszystkim jak dobrze wpływać na otaczające nas środowisko.

Mamy scenkę z żarówkami energooszczędnymi,  pokazana jest różnica w oszczędności energii przy zastosowaniu różnych rodzajów szyb w oknach, oczywiście składowe elementy systemu docieplenia budynku oraz inne ciekawe scenki, których nie będziemy opisywali aby zachęcić Was do obejrzenia osobiście tych ciekawych rozwiązań proekologicznych.

Bardzo dobrym pomysłem jest zaangażowanie przedszkoli w edukację poprzez zabawę, którą przeprowadzają eko-doradcy dzieci dowiadują się jak samemu można zmienić klimat na lepszy. Każdy dzieciak otrzymuje super gadżety, które również oczywiście edukują nasze pociechy.

Autobus energetyczny stoi w dniu dzisiejszym do godziny 15:30 oraz jutro 10:00-17:00. Zapraszamy wszystkich do autobusu.

Kampania ETZT promuje ekologiczne formy mobilności, takie jak środki transportu zbiorowego, rower, ruch pieszy oraz transport multimodalny (połączenie różnych gałęzi transportu). Tematem tegorocznej edycji ETZT będzie multimodalność, a hasłem przewodnim „Przesiadaj się i jedź”.

Korki na drogach to główna bolączka większych miast w Polsce. By temu zaradzić, w Gminie Skawina proponujemy popularny na świecie system komunikacji mieszanej „Przesiadaj się i jedź”

W dniu 22 września 2018 r. Urząd Miasta i Gminy w Skawinie organizuje wydarzenie, w którym będą mogli wziąć udział wszyscy mieszkańcy Gminy Skawina. Wydarzenie rozpocznie parada rowerowa ulicami miasta, następnie uczestnicy przystąpią do konkursów. Na płycie rynku powstanie tor przeszkód dla rowerzystów, rozmieszczone będą stoiska zaproszonych firm oferujących sprzedaż rowerów, hulajnóg oraz innych urządzeń transportu osobistego.

Kalendarium ETZT w Gminie Skawina:

  1. 17 września, godz. 12.00 – 19.00, rynek w Skawinie – Filiżanka kawy? Białą, czarną i espresso dla wszystkich osób, które przyjadą rowerem, zaserwuje kawiarnia Vanilla Garden.
  2. 19 września, godz. 17.00 – 19.00, Skwer przy ul. Krzywej (w razie niekorzystnej pogody debata odbędzie się w bramie budynku przy ul. Rynek 12). Prezentacja projektu Interreg CE Low Carb oraz debata dotycząca zrównoważonej mobilności i niskoemisyjnej komunikacji zbiorowej. Debatę poprowadzi: Maciej Zacher – lokalny architekt i urbanista, ekspert w zakresie rozwoju mobilności pracujący w Urzędzie Miasta i Gminy w Skawinie.
  3. 21 września, godz. 8.30-15.30 postój autobusu energetycznego, który będzie dostępny przy rynku w Skawinie (za postojem taksówek)
  4. 22 września – rynek w Skawinie. Główne obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu:
  • 10.00-17.00 – postój autobusu energetycznego;
  • 15.00-16.30 – przejazd rowerami przez miasto, zbiórka na rynku;
  • 16.30-18.30 – rowerowy tor przeszkód, stoiska z urządzeniami transportu osobistego, konkursy z nagrodami (w razie niekorzystnej pogody konkurs odbędzie się w bramie budynku przy ul. Rynek 12).

Podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu zachęcamy do zrezygnowania z komunikacji samochodowej i wyboru alternatywnych form transportu: jazdy rowerem, komunikacji miejskiej i autobusowej, a także kojarzenia osób dojeżdżających do pracy lub szkoły na tej samej trasie. Zachęcamy również do jak najczęstszych spacerów!

%d bloggers like this: