Bezpłatna wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego w Wielkich Drogach

Mieszkańcy Wielkich Dróg już od tygodnia, mogą wypożyczyć specjalistyczny sprzęt zupełnie za darmo. Do ich dyspozycji jest pięć trójkołowych rowerów, cztery wózki, cztery chodziki i cztery pary kul ortopedycznych. To już 210. placówka tego typu, która działa w Polsce i przynosi pomoc osobom z niepełnosprawnościami.

 Sprzęt dostępny w asortymencie wypożyczalni

W wypożyczalni dostępnych jest 5 stabilnych rowerów, umożliwiających jazdę osobom o ograniczonej koordynacji ruchowej i sprawności fizycznej. Kolejny sprzęt to 4 wózki, które pomagają w przemieszczaniu się osobom niepełnosprawnym motorycznie, nie będącym w stanie samodzielnie chodzić. Do dyspozycji będą także 4 par kul ortopedycznych, które wykorzystywane są przez osoby po doznanych urazach lub zabiegach operacyjnych, trwale niesprawnych ruchowo. Dają podparcie przy chodzeniu  i pomagają w utrzymaniu równowagi, odciążają niesprawną kończynę. Z kolei 4 chodziki rehabilitacyjne będą ułatwiać chodzenie, utrzymanie pionowej postawy oraz przewożenie bagażu podręcznego.

Jak wypożyczyć sprzęt?

Z asortymentu wypożyczalni może skorzystać każdy mieszkaniec gminy Skawina. Każde zgłoszenie dotyczące chęci wynajmu sprzętu, będzie rozpatrywane indywidualnie przez koordynatorów. Po ustaleniu szczegółów, wystarczy przyjść i podpisać zaświadczenie potwierdzające datę wypożyczenia oraz termin użytkowania sprzętu. Sprzęt będzie dostępny na okres dwóch tygodni, z możliwością przedłużenia.

Koordynatorami wypożyczalni są: Pan Bartosz Szwed i Pani Maria Windak.  Wypożyczalnia mieści się pod adresem Wielkie Drogi 63, jednak w celu zdobycia informacji, dotyczących szczegółów wypożyczeń, należy skontaktować się z Panią Marią –  sołtysem miejscowości pod numerem: 501 447 329.

Sprzęt można wypożyczyć również poprzez stronę internetową

Sprzęt można zamówić także online. Dodatkowo, w wypożyczalni internetowej do dyspozycji są również łóżka rehabilitacyjne z materacami przeciwodleżynowymi.

Osoby potrzebujące mogą korzystać ze sprzętu całkowicie za darmo, pokrywają jedynie koszt dostarczenia i odebrania przesyłki. W Polsce działają podobne wypożyczalnie, ale komercyjne – za wynajęcie wózka czy kul trzeba płacić. A dla chorych często stanowi to barierę – mówi Monika Lipnicka z Fundacji Eco Textil, która jest organizatorem wypożyczalni internetowej.

Jak wypożyczyć sprzęt w wypożyczalni internetowej?

Sprzęt z wypożyczalni internetowej jest dostępny całkowicie bezpłatnie dla osób prywatnych. Aby otrzymać konkretną rzecz, dana osoba powinna wypełnić wniosek dostępny na stronie Fundacji Eco Textil. Wniosek rozpatrywany jest w przeciągu 24 godzin. Przypominamy, że wypożyczający ponosi jedynie koszt związany z dostarczeniem i odebraniem sprzętu.

Więcej informacji jest dostępnych na stronie www.ecotextil.pl w zakładce Wypożyczalnia.