Cztery jednostki OSP dostały wparcie finansowe

Cztery  jednostki OSP z terenu gminy Skawina otrzymały dotacje w ramach konkursów: „Bezpieczna Małopolska 2018” (Skawina II, Rzozów i Krzęcin) oraz „Małopolskie Remizy 2018” (Facimiech). Dzięki tegorocznym konkursom  do 258 małopolskich jednostek OSP trafi ponad 5,2 mln zł. Szczegółowe informacje poniżej.

Marszałek Krupa przekazał 31 umów dla 66 jednostek OSP z powiatów: krakowskiego i olkuskiego. Jak zauważył, to już czwarta edycja konkursu „Bezpieczna Małopolska” oraz dziesiąta „Małopolskich Remiz”.

– Z roku na rok przybywa chętnych, którzy aplikują o środki z tych dwóch konkursów. Tylko w tym roku w ramach Bezpiecznej Małopolski wspieramy aż 73 gminy, przekazując pieniądze na sprzęt, odzież ochronną i samochody w 191 jednostkach OSP. A kolejnych 80 gmin otrzyma dotacje na remonty 83 strażnic. Cieszę się zwłaszcza z tego, że niektóre OSP były tak skuteczne, że otrzymają wsparcie z obu konkursów – zaznaczył marszałek Jacek Krupa. Przypomniał też, że w całej historii konkursu Małopolskie Remizy, czyli od 2009 do 2017 roku, udało się wyremontować 742 remizy strażackie, na co przeznaczono już blisko 29 mln zł. Z kolei od 2015 roku dzięki konkursowi Bezpieczna Małopolska z budżetu województwa przekazano ponad 2,1 mln zł, które trafiły do 321 jednostek OSP z Małopolski.

Po raz pierwszy, w ramach konkursu Bezpieczna Małopolska, można było starać się o sfinansowanie części kosztów zakupu samochodów pożarniczych i ratowniczo-gaśniczych. –  Z tej możliwości skorzystało 25 gmin, dzięki czemu nowe samochody już wkrótce będą służyć strażakom-ochotnikom i ułatwią ich codzienną pracę. Przeznaczyliśmy na ten cel dodatkowe 1,5 mln zł. A przecież już w ubiegłym roku kupiliśmy 34 nowoczesne wozy bojowe dla OSP. Ich koszt to ponad 23 mln zł, z czego prawie połowę pokryły środki unijne z RPO WM 2014-2020  – przypomniał Grzegorz Lipiec z zarządu województwa, który z kolei przekazał 55 umów dla 39 gmin (czyli w sumie dla 90 jednostek OSP) z powiatów: nowosądeckiego, limanowskiego, gorlickiego, myślenickiego, nowotarskiego, suskiego, tatrzańskiego, wadowickiego i oświęcimskiego.

Dzięki dotacjom z „Bezpiecznej Małopolski” do strażaków z całego regionu trafi również sprzęt, m.in. 166 kompletów odzieży ochronnej do działań bojowych, 30 radiotelefonów, 14 agregatów prądotwórczych, 15 pilarek ratowniczych, 31 aparatów oddechowych, ponad 80 węży pożarniczych, 8 systemów selektywnego alarmowania, 8 pomp szlamowych, 5 defibrylatorów oraz 4 zestawy ratownictwa medycznego wraz z deskami ortopedycznymi. A dodatkowo latarki osobiste, motopompy pływające, kamery termowizyjne, drabiny, wentylatory oddymiające, mierniki gazowe, wyważarkę do drzwi czy zestaw do cięcia szyb. Przeprowadzą też remonty w remizach i ich otoczeniu.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć: KLIKNIJ TUTAJ.

źródło: gminaskawina.pl / UMWM

%d bloggers like this: