Dawniej nieco zapomniana, znów podbija rynek. Dlaczego Polacy znów stawiają na pokrycia z blachy?

Najprostsze rozwiązania bardzo często okazują się najlepsze. Doskonałą egzemplifikacją tego jest renesans, jaki przeżywa obecnie blacha płaska. Dzięki niewygórowanej cenie i świetnym właściwościom izolacyjnym, ten rodzaj pokrycia dachowego można spotkać na coraz większej liczbie dopiero co wybudowanych domów. O tym, dlaczego blacha znów zaczęła święcić triumfy, piszemy w poniższym artykule.

Zastanawiasz się, czym najlepiej pokryć dach?
Niezrównaną wytrzymałość zapewni blacha płaska

Historia lubi zataczać koło. Po latach wielkiej popularności, na blachę dachową zaczęto patrzeć nieco „spode łba”. Jednak teraz sytuacja uległa całkowitemu odwróceniu, a my jesteśmy świadkami odroczenia pokryć dachowych wykonanych z blachy. Nic dziwnego, ponieważ materiał ten łączy w sobie niezawodność, znakomite parametry izolacyjne i niewysokie koszty.  Na te ostatnie wpływa również to, że arkusze blachy są lekkie i niezwykle łatwe w montażu i mechanicznej obróbce. Blacha cechuje się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne i działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. W zależności od użytych materiałów, a także grubości rdzenia i zastosowanych powłok blacha potrafi utrzymać najwyższy stopień wytrzymałości przez nawet 50 lat. W przeciwieństwie do pokrycia dachówkowego, blacha wymaga zdecydowanie mniej uwagi – możemy zapomnieć o potrzebie częstej konserwacji i wymianie pojedynczych dachówek, za co raz jeszcze podziękuje nam nasz portfel.

Blacha dachowa sprawia, że nie musisz iść na kompromisy.
Nie tracisz ani na estetyce, ani na wytrzymałości

W powszechnej opinii blacha kojarzy się z prostym i mało atrakcyjnym wizualnie materiałem. To jednak tylko stereotyp, bowiem za sprawą współcześnie produkowanych blach projektanci mogą nadać dachowi wyjątkowego charakteru. Arkusze z blachy nie przybierają bowiem jedynie klasycznej formy i mogą być profilowane. Co więcej, blacha jest w stanie idealnie zabezpieczyć dachy o najbardziej skomplikowanych krzywiznach i spadach. Jest to więc doskonałe rozwiązanie zarówno dla osób ceniących sobie bogate i przykuwające wzrok wzornictwo. Jednak nie tylko, ponieważ z całkowicie prostej blachy, która subtelnie podkreśli geometrię budynku, z pewnością zadowoleni będą fani minimalizmu. Na estetykę dachu wpłynie oczywiście również to, na jaki kolor postawimy – blachy płaskie dostępne są bowiem szerokiej palecie barw. Można się o tym przekonać odwiedzając stronę sklepu internetowego firmy Polskie Centrum Dachowe: polskiecentrumdachowe.pl/produkty/blacha-plaska-na-dach/. W jego asortymencie znajdziemy blachy płaskie wyprodukowane przez tak renomowanych producentów jak: Rheinzink, VMZinc czy Blachprofil.