Tatuaże sposobem na biznes? Sprawdź, co musisz wiedzieć przed otwarciem własnego studio

Świadczenie usług tatuatorskich osiąga dziś rangę sztuki, zaś wiele osób dostrzegło w tej branży pomysł na własny biznes. Już dawno pozbyliśmy się tabu dotyczącego tatuowania ciała – dziś nie jest to symbol odsiadki w więzieniu czy oznaka przynależności do gangu chuliganów. Wiele osób traktuje tatuaż jako ozdobę, pamiątkę po ważnym wydarzeniu czy rozrywkę. Tatuujemy się coraz chętniej, a wraz ze wzrostem  popytu rośnie też podaż. Studia tatuatorskie otwierają się jak grzyby po deszczu – w tym przypadku nie powinno się stawiać na ilość, a na jakość danego salonu i świadczonych przez tatuatorów usług. Prowadzenie legalnego biznesu łączy się z szeregiem wymagań prawnych, które jako przedsiębiorca musisz spełniać. W przypadku salonów tatuażu, zasady BHP są bardzo podobne do reguł panujących w salonach kosmetycznych – sterylność i higiena pracy są kluczem do sukcesu.

Jak urządzić salon tatuażu bez stawiania nowych ścian? Krótki poradnik dotyczący organizacji

Według obecnych przepisów, salon tatuażu powinien być zlokalizowany w odrębnym budynku lub lokalu albo stanowić jego wyodrębnioną część. Wejście do lokalu również powinno być odpowiednio wyodrębnione i oznaczone; nie może ono prowadzić przez pomieszczenia niezwiązane ze świadczonymi usługami. Oznacza to tyle, że przejście do salonu tatuażu nie może prowadzić przez restaurację czy jakikolwiek sklep usługowy. Projektując przestrzeń do tatuowania klientów musisz wydzielić bądź wyznaczyć następujące pomieszczenia:

  • szatnię i poczekalnię dla klientów salonu
  • szatnię dla osób zatrudnionych
  • lokal do spożywania posiłków przez pracowników
  • pomieszczenie sanitarnohigieniczne (łazienkę z umywalką, najlepiej wyłożoną kafelkami)
  • miejsce do przechowywania sprzętów tatuatorskich (maszynek, igieł, przewodów instalacyjnych)

W celu wyznaczenia większości z tych pomieszczeń nie musisz stawiać solidnych ścian – wystarczy że zaopatrzysz się w odpowiedni system zabudowy-ścianek działowych. Jeżeli jednak dysponujesz powierzchnią, w której zawarty jest stały podział na wyżej wymienione pomieszczenia, by zapewnić swoim klientom nieco prywatności (zwłaszcza podczas tatuowania miejsc, które wymagają np. rozebrania się do bielizny) warto zainwestować w parawany dekoracyjne. Obie formy są bardzo łatwe w montażu i przechowywaniu, głównie z powodu swojej mobilności. Takie konstrukcje dostępne są między innymi w Omega System. Na swojej stronie internetowej https://www.zabudowa.info.pl/ specjaliści prezentują multum rozwiązań nie tylko dla biur, lecz również lokali usługowych, w których wymaga się wysokiej higieny.

Sterylne ścianki, ciekawe meble, czyli o czym jeszcze musisz pamiętać

Wyposażenie studia tatuażu nie kończy się na ściankach działowych czy parawanach wydzielających przestrzeń. Równie istotny jest tu dobór mebli, a zwłaszcza foteli. Meble muszą być wygodne i funkcjonalne, a także mobilne. Tatuowany klient musi czuć się na nich komfortowo. Nie należy zapominać o stole do tatuażu; powinien on zawierać elektroniczne podnoszenie, regulację zagłówków i podłokietników, a także półki na akcesoria i powierzchnię pozwalającą na wygodne ułożenie klientów. Tatuażysto – nie zapomnij o pomocniku tatuatorskim. Aby zachować wysoką sterylność, możesz zakupić dodatkowy stojak do dezynfekcji dla osób przychodzących z zewnątrz, a także specjalne stojaki na środki do dezynfekcji sprzętu (również dostępne w Omega System). Posiadanie własnego biznesu to odpowiedzialność – zainwestuj mądrze, by później cieszyć się dobrze zorganizowaną przestrzenią pracy.