Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu trzeci raz w Skawinie

W dniach 16-22 września w ponad 2000 miastach organizowany jest European Mobility Week, czyli Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (ETZT). Skawina po raz trzeci bierze udział w akcji. Główne wydarzenia w Skawinie przewidziane są w dniu 17, 19 oraz 22 września. Szczegóły poniżej. Zapraszamy!

Kampania ETZT promuje ekologiczne formy mobilności, takie jak środki transportu zbiorowego, rower, ruch pieszy oraz transport multimodalny (połączenie różnych gałęzi transportu). Tematem tegorocznej edycji ETZT będzie multimodalność, a hasłem przewodnim „Przesiadaj się i jedź”.

Korki na drogach to główna bolączka większych miast w Polsce. By temu zaradzić, w Gminie Skawina proponujemy popularny na świecie system komunikacji mieszanej „Przesiadaj się i jedź”

W dniu 22 września 2018 r. Urząd Miasta i Gminy w Skawinie organizuje wydarzenie, w którym będą mogli wziąć udział wszyscy mieszkańcy Gminy Skawina. Wydarzenie rozpocznie parada rowerowa ulicami miasta, następnie uczestnicy przystąpią do konkursów. Na płycie rynku powstanie tor przeszkód dla rowerzystów, rozmieszczone będą stoiska zaproszonych firm oferujących sprzedaż rowerów, hulajnóg oraz innych urządzeń transportu osobistego.

Kalendarium ETZT w Gminie Skawina:

  1. 17 września, godz. 12.00 – 19.00, rynek w Skawinie – Filiżanka kawy? Białą, czarną i espresso dla wszystkich osób, które przyjadą rowerem, zaserwuje kawiarnia Vanilla Garden.
  2. 19 września, godz. 17.00 – 19.00, Skwer przy ul. Krzywej (w razie niekorzystnej pogody debata odbędzie się w bramie budynku przy ul. Rynek 12). Prezentacja projektu Interreg CE Low Carb oraz debata dotycząca zrównoważonej mobilności i nisko-emisyjnej komunikacji zbiorowej. Debatę poprowadzi: Maciej Zacher – lokalny architekt i urbanista, ekspert w zakresie rozwoju mobilności pracujący w Urzędzie Miasta i Gminy w Skawinie.
  3. 22 września – rynek w Skawinie. Główne obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu:
  • 15.00-16.30 – przejazd rowerami przez miasto, zbiórka na rynku
  • 16.30-18.30 – rowerowy tor przeszkód, stoiska z urządzeniami transportu osobistego, konkursy z nagrodami (w razie niekorzystnej pogody konkurs odbędzie się w bramie budynku przy ul. Rynek 12).

Podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu zachęcamy do zrezygnowania z komunikacji samochodowej i wyboru alternatywnych form transportu: jazdy rowerem, komunikacji miejskiej i autobusowej, a także kojarzenia osób dojeżdżających do pracy lub szkoły na tej samej trasie. Zachęcamy również do jak najczęstszych spacerów!

Serdecznie zapraszamy!

Więcej informacji udziela:
Roman Gdula  –  pracownik obsługi, „oficer pieszo-rowerowy”
e-mail: oficerrowerowy@gminaskawina.pl, tel.: 12 2770 178

Szczegółowe informacje o ETZT: KLIKNIJ TUTAJ

źródło: gminaskawina.pl