Jak się pozbyć zbędnych kilogramów?

Skąd się biorą nadmierne kilogramy?

Jednym z najczęstszych problemów jest źle skomponowana dieta. Kilogramy przybywają gdy mamy zbyt nisko lub wysokokaloryczną dietę. Bardzo często nie zwracamy uwagi na jakość wybieranych produktów, często to jakość posiłków wpływa na proces przybywania niechcianych kilogramów. Jeżeli dieta dostarcza naszemu organizmowi zbyt mało kalorii, przechodzi on w stan oszczędzania energii. Zaczyna odkładać kalorie w formie tkanki tłuszczowej. Kiedy dostarczamy z dietą zbyt dużą ilość kalorii w stosunku do naszego zapotrzebowania, nasz organizm nie spalając jej w ciągu dnia, również odkłada ją w formie tkanki tłuszczowej. Nieregularne jedzenie oraz długie odstępy czasu pomiędzy posiłkami wpływają na wzrost tkanki tłuszczowej.

Ile posiłków jeść?

Niestety wiele osób ciągle uważa, że im mniej posiłków będą jeść, tym szybciej zmniejszy się ich waga. Nie ma nic gorszego! Metabolizm będzie próbował dostosować się do dziennej ilości dowożonych kalorii – w rezultacie będzie spowalniał. Kiedy organizm czuje się zagrożony uruchamia „mechanizm obronny” i magazynuje energię w postaci tkanki tłuszczowej. Prawidłowo zbilansowane posiłki o stałych porach pomogą przyspieszyć metabolizm i pozwolą skutecznie schudnąć bez efektu jojo. Dziennie powinniśmy zjadać 4 – 5 posiłków. Śniadanie powinno być zjedzone do godziny po obudzeniu. Pamiętaj – nie jesz śniadania nie chudniesz! Kolacja powinna być zjedzona 2 – 3 godziny przed snem, powinna być łatwostrawna i niskokaloryczna.

Ile wody powinniśmy pić dziennie?

Następnym problemem jest niedostateczne nawodnienie organizmu w ciągu dnia. Ludzki organizm składa się w około 70% z wody. Potrzebuje jej do procesów usuwania toksyn, wirusów oraz do procesów metabolicznych. Toksyny mogą wpływać spowalniająco na metabolizm. Jeżeli będziemy dostarczać do organizmu zbyt mało wody zacznie się ona w nim kumulować. Może to doprowadzić do powstania obrzęków,  zwiększenia wagi a także do uczucia ciężkości nóg. Woda jest również potrzebna do procesów regulacji temperatury naszego ciała. Dziennie powinniśmy pić co najmniej 2 litry płynów, zwłaszcza w postaci wody mineralnej niegazowanej.

Błonnik sposobem na wilczy głód

Zmniejszając ilość dostarczanego do organizmu pokarmu często pojawiają się różne problemy. Nasz organizm nie jest przyzwyczajony do niskiej liczby kalorii i odczuwa głód. Sięgamy wtedy po zakazane przekąski. Skutkuje to odwrotnym skutkiem niż zamierzony – kilogramów przybywa. Pomysłem na poradzenie sobie z uczuciem głodu może być dostarczenie do organizmu błonnika. Dieta bogata w błonnik zmniejsza apetyt, poprawia pracę jelit, wspomaga korzystny rozwój flory bakteryjnej, zmniejsza ilość wchłanianego tłuszczu i cholesterolu. Ponadto wchłania wodę i pęcznieje w żołądku zmniejszając uczucie głodu. Błonnik pełni również funkcję oczyszczającą w naszym organizmie. Pomaga usunąć metale ciężkie i toksyny.

Jak sobie poradzić ze zbędnymi kilogramami

Podejmując się próby odchudzania musimy być świadomi, że nie jest to szybki proces. Wymaga on od nas silnej woli i ciągłej motywacji do uzyskania coraz lepszych efektów. Dieta to nie jest coś tymczasowego, dieta to zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych na całe życie. Zacznij jeść 4 – 5 posiłków dziennie o stałych porach. Pamiętaj aby śniadanie zjeść do godziny po obudzeniu a łatwostrawną kolację ok. 2 – 3 godziny przed snem.

Poradnia Dobry Dietetyk zaprasza do skorzystania z darmowej wizyty w gabinecie dietetycznym. Na spotkaniu przeprowadzona zostanie analiza masy i składu ciała. Jest to okazja nie tylko do zważenia się, ale również otrzymania gotowego zlecenia badań laboratoryjnych. Wystarczy umówić się telefonicznie lub wchodząc na stronę:

Poradnia Dietetyczna Dobry Dietetyk Arkadiusz Kucharski

Skawina, ul. Ks. J. Popiełuszki 13

Krzeszowice, ul. Krakowska 31/201

Tel. 733 773 067