Jak wygląda proces wynajmu magazynu?

Te przedsiębiorstwa, których działalność związana jest z produkcją, handlem albo transportem, w większości przypadków potrzebują miejsca do magazynowania towarów. Mogą to robić na różne sposoby, ale tym najbardziej opłacalnym jest zazwyczaj wynajem hali albo magazynów. Wtedy właściciel przedsiębiorstwa musi znaleźć jedynie odpowiednią przestrzeń. Nie ma natomiast potrzeby inwestowania w zakup gruntów, nieruchomości czy budowania obiektów dla potrzeb magazynowych.

Na co zwrócić uwagę przy wynajmie magazynu?

Każdy potencjalny najemca, podejmując kroki prowadzące do wynajęcia magazynu, powinien najpierw zastanowić się nad kilkoma podstawowymi kwestiami. Jedną z nich jest na pewno najbardziej optymalny w danym przypadku czas trwania umowy najmu powierzchni magazynowej. Kolejną to, jak dużą ma być hala magazynowa. Bardzo istotne będzie również to, do jakich potrzeb chce się wynająć halę. Na tej podstawie będzie można zdecydować, czy wystarczający będzie magazyn o standardowych wymiarach, czy też np. wysoka hala (która da radę pomieścić konkretne towary).

Pod uwagę należy wziąć także to, czy w magazynie o dużej powierzchni pojawia się możliwość utworzenia dróg dla wózków widłowych. Sprawdzić trzeba także, czy na terenie magazynu znajdują się pomieszczenia biurowe oraz socjalne. Szukając magazynu, warto przeanalizować różne oferty dostępne na rynku, by wybrać tą, która w pełni spełni oczekiwania i warunki. Sprawami, na które trzeba zwrócić uwagę, będą też na pewno:

  • lokalizacja nieruchomości,
  • odległość powierzchni magazynowych od miasta,
  • dojazd do danej nieruchomości.

Myśląc o wynajmie magazynu, należy także przeanalizować dostępny budżet, by na jego podstawie określić, na jaką wysokość czynszu (i na jaki okres) będzie można się zdecydować bez żadnych problemów. Bardzo często zdarza się tak, że dla małych albo początkujących firm koszt najmu może być zbyt wysoki, szczególnie wtedy kiedy umowa ma zostać podpisana na okres 3-5 lat.

Niewielkie firmy nie wiedzą bowiem, jak w tak długim czasie rozwinie się ich działalność. W takich sytuacjach najlepszą opcją mogą okazać się magazyny, których właściciele oferują elastyczne podejście do czasu najmu. Może to jednak wpłynąć na wyższe koszty samego czynszu. Trzeba się wtedy zastanowić która opcja będzie bardziej opłacalna. Kolejną ważną kwestią jest również standard oferowany przez osobę wynajmującą magazyn, a także ewentualne koszty dopasowania powierzchni magazynu na potrzeby działalności najemcy.

Na jaki czas wynajmuje się magazyn?

Na polskim rynku takie umowy podpisuje się standardowo na okres 3-5 lat. Zdarza się jednak i tak, że deweloperzy przy nowych inwestycjach (po analizie warunków komercyjnych) oferują jedynie kontrakty na minimum 5 lat. Jest to coraz bardziej powszechne u tzw. „wielkich graczy” w branży nieruchomości magazynowych. Długość okresu najmu na jaką zgodzi się najemca, jest najczęściej zależna od tego jaki prowadzi on rodzaj działalności (a także od związanej z tą działalnością skali adaptacji powierzchni).

Zobacz ofertę najmu w miejscowości Skawina – 3 minuty jazdy autem od Krakowa: https://www.axiimmo.com/magazyny/region-krakow/panattoni-park-krakow-skawina-2-do-wynajecia-magazyn-krakow-blisko-a4-12-000-mkw

Na wynajem powierzchni na dłużej niż 5 lat decydują się najczęściej najemcy prowadzący działalność produkcyjną, ponieważ w ich przypadku koszty ewentualnej relokacji mogłyby być bardzo wysokie. Podobnie sytuacja przedstawia się w branży logistycznej. Na uwadze trzeba mieć to, że im więcej modyfikacji zamierza wprowadzić się na powierzchni, tym większe będą oczekiwania deweloperów do podpisania umowy na dłuższy okres najmu. Na rynku znajdzie się jednak miejsce także dla klientów poszukujących powierzchni magazynowych na niezbyt długi okres (rok lub dwa). Krótkie umowy wynajmu magazynu są rozpatrywane indywidualnie.

Gdzie wynająć magazyn dla swoich potrzeb?

Dla najemcy najważniejsze jest to, by powierzchnia magazynowa znajdowała się w odpowiedniej lokalizacji, najlepiej niedaleko większego miasta. Do magazynu powinien prowadzić bezproblemowy dojazd (ważna jest więc dobra infrastruktura okolicznych dróg). Na takie warunki można liczyć na Małopolskim rynku magazynowym, gdzie magazyny do wynajęcia można znaleźć w przemysłowych częściach miast oraz na ich obrzeżach. Co więcej, tamtejsze firmy specjalizujące się w wynajmie powierzchni magazynowych, poszukują najbardziej optymalnych rozwiązań i podnoszą standard proponowanych klientom budynków.

Hale magazynowe można spotkać w samym Krakowie: https://www.axiimmo.com/magazyny/region-krakow/ (przede wszystkim w jego wschodniej części), a także na zachód i południowy-zachód od miasta – wzdłuż autostrady A4. Wynajmem magazynów zajmują się zarazem mniejsi lokalni inwestorzy, jak i duże firmy deweloperskie. Dzięki temu najemcy mają szansę na znalezienie takiej powierzchni i takich zasad najmu, które będą w pełni dopasowane do ich potrzeb.