O czym pamiętać, kupując mieszkanie z rynku pierwotnego?

Coraz więcej osób decyduje się zrezygnować z długotrwałego wynajmu mieszkania. Podejmują decyzję o zakupie własnego M. Do wyboru są mieszkania zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Te drugie okazują się być zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Przykładem tego, jak warte uwagi są mieszkania z rynku pierwotnego jest budowane osiedle Piasta Kołodzieja. Tym razem podpowiadamy jednak na co zwrócić uwagę, aby zakup nowego mieszkania był naprawdę udany.

Czy deweloper zwróci zadatek oraz opłatę rezerwacyjną?

Zadatek oraz opłatę rezerwacyjną wnosimy bardzo często jeszcze przed uzyskaniem kredytu w banku. Niestety, trzeba liczyć się z tym, że decyzja banku może nie być dla nas korzystna – kredytu możemy nie otrzymać. Aby uniknąć utraty pieniędzy, warto zatroszczyć się o to, aby w umowie rezerwacyjnej znalazł się zapis o zwrocie wpłaconych kwot w przypadku, kiedy rezygnacja jest wynikiem negatywnej decyzji kredytowej. Jeśli umowa zostanie skonstruowana odpowiednio, staje się naprawdę bezpieczna, a jej podpisanie wiąże się z praktycznie żadnym ryzykiem. Oczywiście można próbować dochodzić swoich praw na mocy przepisów Kodeksu cywilnego, ale jest to rozwiązanie dużo bardziej problematyczne.

Precyzja umowy z deweloperem

Wiele osób uważa, że najkorzystniej jest, kiedy umowa podpisywana z deweloperem jest bardzo krótka. Wynika to z tego, że im dłuższa umowa, tym wyższe koszty związane z wynagrodzeniem dla notariusza. Tymczasem trzeba być świadomym tego, że umowa deweloperska powinna zawierać możliwie jak najwięcej informacji. Muszą one dotyczyć zarówno kwestii finansowych, jak i standardu mieszkania, a także samego osiedla, na którym będzie się ono znajdować. W razie jakichkolwiek problemów będzie to bowiem podstawa dochodzenia własnych praw.

Dlaczego mieszkania z rynku pierwotnego jest lepsze?

Rynek pierwotny to szereg zalet. Przede wszystkim takie mieszkanie nie wymaga już remontu, który na ogół jest zarówno czasochłonny, jak i drogi. Stawiając na mieszkanie deweloperskie, nie trzeba zaprzątać sobie głowy zrywaniem starej podłogi czy tłuczeniem płytek znajdującej się na łazienkowych ścianach. Mieszkanie w stanie deweloperskim wymaga jedynie prac wykończeniowych, które są jednak znacznie tańsze i zajmują mniej czasu. Co ważne, nowe mieszkanie nie nosi żadnych śladów użytkowania. Nie unoszą się w nim żadne przykre i uciążliwe zapachy będące pozostałością po poprzednich lokatorach, na przykład aromat dymu papierosowego, którego pozbycie się jest naprawdę bardzo trudne.

Własne mieszkania to rozwiązanie zdecydowanie lepsze niż długotrwały wynajem. Ci, którzy chcą mieć własne M powinni rozważyć zakup mieszkania od dewelopera, czyli takiego, które dotąd nie było przez nikogo zamieszkane. Nowe mieszkanie to mnóstwo zalet, których pozbawione jest mieszkanie z rynku wtórnego. Ci, którzy marzą o takim mieszkaniu w Krakowie powinni mieć na uwadze inwestycję na Piasta Kołodzieja.