Magiczna moc imion. Dlaczego odgrywają one tak ważną rolę w społeczeństwie?

Imię towarzyszy nam już od narodzin i pozostaje z nami aż do śmierci. Sam wyraz imię wywodzi się z łaciny, a dokładniej ze słowa „nomen”, oznaczającego nazwę nadawaną osobie w określonej społeczności. Niegdyś nadawanie imienia było blisko powiązane z funkcjami magicznymi i stanowiło wróżbę na przyszłe życie, życzenie czy określenie dopasowane do osobowości. Dziś również możemy spotkać się z nadawaniem imion w oparciu o przodków czy cechy, jakie wykazaliśmy w dzieciństwie. Najczęściej jednak rodzice wybierają dla dziecka imiona, które najbardziej się mu podobają – i często coś znaczą. Dzięki imieniu przestajemy być anonimowi – możemy wyróżnić się z tłumu, uczynić je swoim talizmanem czy opierać się na jego mocy. Współcześnie obserwuje się wysoki przyrost osób, które chętnie noszą naszyjnik ze swoim imieniem – aby podkreślić, że za nazwą kryje się osoba, która ma coś do przekazania.

Współczesne imiona i interpretacja ich znaczeń. Czy Zosia to rzeczywiście samosia?

Według corocznego rankingu najpopularniejszych imion, na pierwszym miejscu w tym roku znalazło się imię Zofia – wyprzedziło ono zeszłoroczną Zuzannę, jednak przepaść liczbowa nie była aż tak wielka. Na trzecim miejscu bez zmian pozostała Hanna. Jakie jest znaczenie tych trzech żeńskich imion? Oto ono:

  • Zofia – imię pochodzi z Greki (sophia) i oznacza ono mądrość; nadanie tego imienia dziewczynce zwiastuje jej kierowanie się w życiu rozumem i podejmowanie rozważnych decyzji;
  • Zuzanna – imię pochodzenia hebrajskiego, wywodzące się od słowa „szoszannah”, oznaczającego kwiat lilii; dzieci noszące te imię starannie wykonują swoje obowiązki i nigdy nie udają kogoś, kim nie są w rzeczywistości;
  • Hanna – również hebrajskie imię, zaczerpnięte ze słowa „chana”, czyli wdzięku; przed dziewczynkami z tym imieniem przyszłość objawia się w jasnych barwach, gdyż swoją urodą mogą zawojować świat.

Podobnie jest z męskimi imionami. W tegorocznym rankingu niewiele uległo zmianie – pierwsze miejsce wciąż należy do Antoniego, drugie zaś do Jana, natomiast trzecie do Aleksandra. Pozycja tych imion jest niezachwiana, zaś interpretacje prezentują się następująco:

  • Antoni – łacińskie imię wywodzi się od rzymskiego rodu Antoniuszy; oznacza ono doskonałość, wspaniałość i wybitność; nazywając syna Antoni, rodzice pokładają w nim wielkie nadzieje;
  • Jan – imię pochodzące z hebrajskiego, powstałe od słów Jehu (Jahwe) i channach (łaska), co dosłownie może oznaczać „cieszącego się łaską”; osoby o tym imieniu często stanowią dla reszty niepodważalny autorytet;
  • Aleksander – z greckiego oznacza „obrońcę wojowników”; imię symbolizuje waleczność oraz posiadanie silnych zdolności przywódczych.

Imię, które nosisz na szyi. Kwintesencja naszyjników z imionami

Dziś popularne jest noszenie naszyjników z własnym imieniem. Nie zna się dokładnie przesłania, jakie mają one nieść – to drobiazg bardziej osobisty, wyróżniający się na tle innych dodatków. Biżuteria pozwala wyrażać siebie i właśnie naszyjnik z imieniem jest doskonałym tego przykładem. Możesz zakupić go w Gal-art, sklepie z biżuterią wykonaną ze stali chirurgicznej. Możesz poczynić zakup dla siebie lub dla bliskiej ci osoby. Pełna oferta sklepu znajduje się pod linkiem https://www.gal-art.pl/category/bizuteria-ze-stali-chirurgicznej-naszyjniki/f__imie. Zrób sobie przyjemność, kupując biżuterię, która pozwoli ci w pełni wyrazić siebie. Niech Twoje imię stanie się talizmanem, który będzie towarzyszył ci codziennie.