Marka samochodu a cena OC

631 zł — tyle wg porównywarki ubezpieczeń Mubi wyniosła średnia stawka OC dla właścicieli aut marki Dacia. Kierowcy BMW płacili średnio ponad 400 zł więcej – 1053,8 zł! Jak marka pojazdu wpłynęła na ceny ubezpieczeń samochodowych w 2019 roku? Podpowiadamy.

To, ile zapłacisz za OC, zależy aż od kilkunastu parametrów. Najważniejsze to Twój wiek, to, ile lat posiadasz prawo jazdy, historia szkodowości oraz model i marka auta, którym jeździsz.

Marka auta a stawka OC

Wyliczając stawkę OC, towarzystwa ubezpieczeniowego biorą pod uwagę nie tylko dane zadeklarowane przez kierowcę. Analizują również statystyki wypadkowe i tworzą profile kierowców, którzy poruszają się autami danej marki. Takie analizy stają się podstawą do oceny ryzyka, związanego z zawarciem umowy z konkretnym klientem. Wysokie będzie skutkować wyższą ceną OC, niewielkie — niską.

Przykład.

Po Adamie, właścicielu sportowego Audi ubezpieczyciele będą spodziewać się bardziej brawurowej jazdy niż po Marcinie, użytkującym rodzinne kombi. Ryzyko spowodowania wypadku przez Adama jest więc — przynajmniej w teorii, zdecydowanie wyższe niż w przypadku Marcina.

Marka samochodu a cena ubezpieczenia OC- sprawdź czym warto jeździć.

Auta z najtańszym OC

Jeśli rozważasz zakup samochodu i chcesz zaoszczędzić na ubezpieczeniu, wybierz popularny miejski model z niewielkim silnikiem. Jakie marki premiują ubezpieczyciele?

Wg danych porównywarki Mubi w sierpniu 2019 najmniej za OC płacili właściciele aut marki Dacia – 631 zł. Kolejne pozycje rankingu przedstawiają się następująco:

  • Suzuki – 646, 16 zł,
  • Kia – 667,47 zł,
  • Toyota – 715,64 zł,
  • Hyundai – 722,21 zł,
  • Fiat – 772,61 zł.

Co ciekawe, to właśnie auta z najtańszym OC cieszą się największą popularnością wśród polskich kierowców. Jak podaje serwis motofakty.pl, Polacy najchętniej kupują auta marki Škoda, Toyota, Volkswagen, Ford, Opel, Dacia, Kia, Renault i Hyundai. Średnia cena OC dla takich pojazdów jest niższa od średniej krajowej, wynoszącej 821,28 zł.

Auta z najdroższym OC

Zdecydowanie więcej muszą zapłacić za OC właściciele prestiżowych modeli, z mocnymi, pojemnymi silnikami.

Wg danych porównywarki Mubi w sierpniu 2019 roku najwyższe stawki OC płacili właściciele BMW – 1053,80 zł. Za nimi uplasowali się kolejno posiadacze aut marek:

  • Subaru – 1002,11 zł,
  • Saab – 953,09 zł,
  • Alfa Romeo – 899,97 zł,
  • Audi – 889,90 zł.

Sposób na tańsze OC, także dla aut premium

Zakres komunikacyjnego OC jest identyczny dla wszystkich towarzystw. Ceny polis w każdym z nich mogą się różnić nawet o kilkaset procent! Wyliczając stawkę, każdy z ubezpieczycieli stosuje bowiem własny system kalkulacji. W odmienny sposób nalicza również zniżki i zwyżki. Jeśli wybierzesz przypadkowe OC, możesz więc zupełnie niepotrzebnie przepłacić, jeśli porównasz dostępne na rynku oferty — zaoszczędzisz. Nie chcesz przepłacać? Znajdź najtańsze OC na Mubi.pl. Po wypełnieniu krótkiego formularza, zawierającego pytania o dane kierowcy i parametry auta to proste w obsłudze narzędzie przedstawi Ci aż kilkanaście zróżnicowanych cenowo propozycji. W ciągu zaledwie kilku minut poznasz więc ofert najlepszych ubezpieczycieli w kraju i wybierzesz tę najtańszą. Bez konieczności wypełniania stosu dokumentów i żmudnych rozmów z agentem.