Mistrzowie świata w brydżu sportowym ze Skawiny

Czworo brydżystów CKiS Skawina: Łukasz Kasperczyk, Kacper Kuflowski, Franciszek Kurlit i Michał Stasik – po blisko półrocznej batalii – sięgnęli po tytuł Mistrzów Świata Online w kategorii Młodzików. W finałowym meczu liczącym aż 56 rozdań pewnie pokonali Francuzów 156:96.

Na drodze do awansu do meczu finałowego czwórka ze Skawiny, wspierana Maciejem Betlińskim i Sebastianem Zimorskim z KBS Miłkowice, musiała najpierw rozegrać 7 rund eliminacyjnych, a potem rozprawić się z rywalami w ćwierćfinale i półfinale. – Na starcie zawodów stanęło 19 drużyn z czterech kontynentów, nie brakowało nikogo ze ścisłej światowej czołówki – opowiada Marcin Kuflowski, trener mistrzów świata. – Eliminacje, które potraktowaliśmy trochę ulgowo, zakończyliśmy na piątym miejscu. W ćwierćfinale trafiliśmy na drużynę USA, z którą dość szybko objęliśmy wysokie prowadzenie, które potem skutecznie udało się wybronić. W półfinale uśmiechnęło się do nas szczęście, bo zamiast niewygodnej Anglii, dostaliśmy Turcję, która niespodziewanie wygrała z Anglikami. Choć nie był to wcale łatwy mecz, udało się w miarę spokojnie wygrać. Finał z Francją od początku przebiegał pod nasze dyktando i praktycznie cały czas zwiększaliśmy swoją przewagę. Przed ostatnią z czterech części meczu – prowadzenie było już tak wysokie, że w zasadzie tylko jakiś kataklizm mógłby nam wydrzeć złoto z rąk.

Słowa trenera, że mecz finałowy, był najłatwiejszym, potwierdza Franciszek Kurlit, kapitan drużyny: – Z Francją zawsze dobrze nam się gra i przed meczem wiedzieliśmy, że jak nie zrobimy czegoś naprawdę dziwnego, to ten mecz wygramy. I od początku szło dobrze. Błędów było mało, więc od mniej więcej piątego rozdania zaczęliśmy powiększać wynik. Mimo to w ostatniej części meczu, gdy trener uznał, że ja i Kacper już nie będziemy grać, nerwowo śledziłem poczynania kolegów. Lepiej jednak samemu mieć wpływ na wynik, niż kibicować. Nawet jeśli zwycięstwo wydaje się pewne.

World Youth Online Championship w tym roku rozgrywane było po raz drugi. Zawody odbywają się w internecie. W pierwszej edycji po tytuł mistrzowski sięgnęli Chińczycy. Na czym polega gra w brydża przez internet? Na specjalnie dedykowanym portalu Bridgebase Online generowane są rozdania, jak w zwyczajnym meczu. System zabezpieczeń stanowi komunikacja skype pomiędzy zawodnikami poszczególnych drużyn. Zresztą w brydżu bardzo łatwo odkryć nietypowe, skuteczne zagrania, a bardzo szczegółowy zapis wszystkich rozegranych rozdań jest załącznikiem do protokołu z meczu. Tak było choćby w meczu ćwierćfinałowym Indonezji z Norwegią, który „przy stole” wygrała drużyna z Azji, ale po analizie zapisów poszczególnych rozdań – wynik meczu zmieniono.

Jakie plany ma przed sobą mistrzowska drużyna? W dniach 20-30 sierpnia w Chorwacji rozpoczną się Mistrzostwa Świata par i drużynowe. Tam ekipa ze Skawiny jedzie w 6-osobowym składzie, bo do mistrzowskiej czwórki dołączy jeszcze rodzeństwo Łucja i Konrad Ciborowscy. – Przewiduję, że może to być dla nas duże wzmocnienie – ocenił szkoleniowiec CKiS Skawina i reprezentacji Polski, Marcin Kuflowski. – Żałuję, że Łucja z Konradem do rozgrywek kadrowych przystępowali z innymi partnerami, przez co nie zakwalifikowali się do reprezentacji na Drużynowe Mistrzostwa Europy. Ale teraz, widząc ich znakomite wyniki ostatnimi czasy, zyskaliśmy pewność, że tamten błąd trzeba skorygować. Nie ukrywam, że liczymy mocno, że kolekcja medali dla skawińskiego brydża po powrocie z Opatiji się powiększy.

„Po drodze” na Chorwację nasi młodzi brydżyści odbędą jeszcze tygodniowy obóz przygotowawczy, potem parę dni i w drogę. – A przed nami działaczami trochę więcej pracy.  Musimy jeszcze dopiąć budżet. Po raz pierwszy w historii bowiem władze światowego brydża wprowadziły wpisowe do turniejów mistrzowskich w kategorii U-16. Są to kwoty niebagatelne, bo około 7000 zł. Do tego trzeba dojechać na miejsce, mieszkać i jeść. Oczywiście zdecydowaną większość kosztów pokrywa Polski Związek Brydża Sportowego, ale trochę jeszcze brakuje. – uśmiecha się Marcin Kuflowski, dodając, że jest dobrej myśli i na pewno finanse nie staną na przeszkodzie kolejnym sukcesom.