Narodowe Czytanie w Skawinie tym razem z seniorami

3 września odbyła się w Skawinie akcja Narodowego Czytania. Do wspólnego czytania organizatorzy – Biblioteka Pedagogiczna w Skawinie i Stowarzyszenie Klubu Seniora „Seniorek” zaprosili I Zastępcę Burmistrza Miasta i Gminy Witolda Grabca oraz Dyrektora Centrum Kultury i Sportu Tomasza Stawowego.

„Katarynkę” Bolesława Prusa, bo tę właśnie nowelę wybrano z ośmiu wskazanych przez Parę Prezydencką Andrzeja Dudę i Agatę Kornhauzer-Dudę, czytały również Prezes „Seniorka” Maria Blus
i Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Skawinie Krystyna Droździewicz. Licznie zgromadzeni w Klubie Seniora „Seniorek” słuchacze otrzymali pamiątkowy stempel, wydany specjalnie ku uczczeniu tej wyjątkowej akcji.

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania  nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. Wszystkie nowele w wersji elektronicznej można pobrać ze strony Prezydenta, a jeśli wolą Państwo tradycyjną formę książki serdecznie zapraszamy do naszej Biblioteki.

Wśród wskazanych przez parę prezydencką tekstów znalazły się”:

  • „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej,
  • „Dym” Marii Konopnickiej,
  • „Katarynka” Bolesława Prusa,
  • „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru „Sanatorium pod Klepsydrą) Bruno Schulza,
  • „Orka” Władysława Stanisława Reymonta,
  • „Rozdzióbią nas kruki, wrony” Stefana Żeromskiego,
  • „Sachem” Henryka Sienkiewicza,
  • „Sawa” (z cyklu Pamiątki Soplicy) Henryka Rzewuskiego.

 „Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze
z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii” – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Akcję Narodowego Czytania zainicjował prezydent Bronisław Komorowski w 2012r. i wtedy cała Polska czytała „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

Galeria zdjęć udostępniona przez Bibliotekę Pedagogiczną znajduje się tutaj