Kuchnia japońska szturmem zdobywa polski rynek gastronomiczny. Świetnie widać to po liczbie rozmaitych lokali, które wzbogacają swoje menu o sushi – najsłynniejszy kulinarny towar eksportowy Kraju Kwitnącej Wiśni. Ryżowo-rybna potrawa charakteryzuje się niepowtarzalnym smakiem – dlatego dobranie odpowiedniego napoju może sprawiać niemałe trudności. Razem z ekspertami z sieci restauracji Bunny Handroll podpowiadamy, co podać do picia podczas spożywania tego niezwykłego dania.
Jeśli myślisz o zaserwowaniu sake razem z sushi, popełniasz niewybaczalny błąd
Mogłoby się wydawać, że łączenie krajowych specjałów stanowi gwarancję sukcesu. Nic bardziej mylnego. Pierwszy napój kojarzący się z Japonią to niewątpliwie sake – alkohol na bazie sfermentowanego ryżu, wytwarzany w sposób podobny do warzenia piwa. Japończycy, którzy z wyjątkowym przywiązaniem podchodzą do swoich wielowiekowych tradycji, nigdy nie spożywają sake i sushi razem. Właśnie dlatego, że podstawę obu wyrobów stanowi dokładnie to samo zboże. Zwyczajowo ryżowy alkohol dopuszczalny jest przed albo po zjedzeniu zasadniczego posiłku – nigdy w trakcie. Podczas głównego obiadu preferuje się zieloną herbatę oraz umeshu: nalewkę owocową o wyjątkowo słodkim smaku, podawaną na ciepło lub na zimno. Niektórzy nazywają ją winem śliwkowym, jednak byłoby to zdecydowanie zbyt duże uproszczenie. Bukiet fruktów i aromatów używanych do wyprodukowania tego napoju jest znacznie bogatszy.
Kwestia smaku to nie tylko tradycja, ale również osobiste preferencje. Nie bój się eksperymentów!
Oczywiście nie ma żadnego nakazu, który zmuszałby do ścisłego trzymania się dawnych zwyczajów. Również w samej Japonii, gdzie niezwykle popularnym dodatkiem do sushi stało się piwo. Gorzki smak w połączeniu z ostrością wasabi oraz delikatnością ryby zapewnia niezapomniane wrażenia. W wielu polskich miastach, takich jak Gdańsk czy Warszawa, gdzie lokale z kuchnią japońską cieszą się stale rosnącą frekwencją, restauratorzy polecają także wodę mineralną oraz napoje gazowane. Generalna zasada brzmi: serwować takie picie, które nie zdominuje smaków i aromatów głównej potrawy. Dlatego tak wiele zależy od indywidualnego gustu. Zestaw, który jedna osoba oceni jako przepyszny, innej może się kompletnie nie spodobać. Najlepiej próbować jak najwięcej różnych rzeczy, aby odnaleźć swoje własne, idealne połączenie. Bogactwo kulinarnych możliwości związanych z sushi wydaje się niewyczerpane. Śmiałe eksperymenty mogą przynieść zaskakujące rezultaty, które wywołają u Twoich gości autentyczny zachwyt – próbuj do skutku!