Pasowanie na „Czytelnika Biblioteki” w SP1 w Skawinie

We środę, 27 lutego, biblioteka szkolna zaprosiła najmłodszych uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Skawinie na uroczyste pasowanie na „Czytelnika Biblioteki”. Celem tej cyklicznej imprezy jest przede wszystkim rozbudzanie aktywności twórczej u najmłodszych.

Rangę uroczystości podniosła obecność zaproszonych gości: dyrektor Biblioteki Pedagogicznej Krystyny Droździewicz, dyrektor Przedszkola Katolickiego Teresy Lelek oraz Renaty Milc z grupą przedszkolaków z Przedszkola Katolickiego w Skawinie.

– Pasowanie jest ważnym, wrosłym w tradycję szkoły wydarzeniem, zarówno dla pierwszaków jak i dla nauczycieli. Książki są zwornikiem łączącym pokolenia, dlatego tak ważne jest rozwijanie czytelnictwa i oswajanie z książką i biblioteką, od najmłodszych lat. Celem naszej cyklicznej imprezy jest wprowadzenie młodego umysłu w bogactwo literatury, a także kształtowanie wrażliwości estetycznej i rozbudzanie aktywności twórczej u najmłodszych – mówi dyrektor szkoły, Hanna Szczerbak.

Pasowanie, to również okazja do zabawy i integracji, dlatego częścią uroczystości było krótkie przedstawienie pt: „Pan Kotek był chory…” napisane przez Danutę Gunię. Przedstawione scenki o charakterze humorystycznym, opowiadały historyjkę z życia młodych kotów i ich perypetie z czytaniem. Występ został przygotowany przez zespół teatralny „Druga grupa” działający przy szkolnej bibliotece, w składzie: Anna Barć, Aleksandra Ślusarczyk, Gabriela Sieradzka i Mateusz Morawa z klasy 7b, Joanna Hojny i Wiktoria Basista z klasy 6b, Amelia Kłos z klasy 4f i Aleksandra Kolasa z klasy 2c. Publiczność reagowała entuzjastycznie na oglądane przedstawienie, którego przesłanie o wyższości czytania książek nad grami komputerowymi, chcemy, aby trafiło do najmłodszych.

Uroczystego ślubowania pierwszoklasistów dokonała dyrektor szkoły Hanna Szczerbak życząc jednocześnie młodym czytelnikom niegasnącego zapału do zgłębiania literatury. Do życzeń dołączyli się zaproszeni goście obdarowując pierwszoklasistów własnoręcznie wykonanymi zakładkami do książek.

Wydarzenie zostało przygotowane przez nauczycieli bibliotekarzy: Jolantę Kaczmarską, Ewę Domańską i Magdalenę Szynkarczuk.

Źródło: SP1