Piknik patriotyczny #NIEPODLEGŁA małoPOLSKA

Jaka była polska droga do Niepodległości i atmosfera roku 1918? Jakie były pierwsze lata w wolnym kraju? Jak wyglądali ludzie, którzy uczestniczyli w tamtych wydarzeniach i je współtworzyli?… 23 września 2018 r. na Rynku Głównym w Krakowie cofamy czas… Wspólnie będziemy mogli przeżyć niezwykły powrót do przeszłości! Serdecznie zapraszamy na piknik patriotyczny #NIEPODLEGŁA małoPOLSKA! Organizatorem wydarzenia jest wojewoda małopolski Piotr Ćwik. 

– W roku stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości w szczególny sposób chcemy wrócić pamięcią do atmosfery listopadowych dni roku 1918, kiedy to nasza Ojczyzna narodziła się na nowo. Po 123 latach niewoli Polacy powiedzieli światu: oto jesteśmy, oto jest Polska. Jest, bo nigdy z serc i umysłów Polaków nie zniknęła… Przeżyjmy zatem jeszcze raz tę wyjątkową atmosferę roku 1918 i w niedzielę 23 września spotkajmy się na Rynku Głównym w Krakowie! Serdecznie zapraszam wszystkich na piknik #NIEPODLEGŁA małoPOLSKA! – mówi wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Do udziału w tym radosnym pikniku zachęcamy w szczególności rodziny z dziećmi, młodzież oraz mieszkańców Małopolski i wszystkich gości odwiedzających w tym dniu Kraków. Przygotowaliśmy dla Państwa m.in. inscenizacje z udziałem grup rekonstrukcyjnych, konkursy, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych czy spektakle i widowiska historyczne.

Z frontów wrócą żołnierze… Zobaczymy pokaz mody wojskowej, sprawności żołnierskich oraz żołnierskiego wyposażenia z roku 1918… Dowiemy się, jak pracowała poczta polowa i jak działał punkt werbunkowy… Przekonamy się, jak wyglądała stara zagroda i prace gospodarski oraz jak zmieniły się mundury i sprzęty leśne… Będą gry planszowe i karciane… Będzie wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych… Nie zabraknie też licznych konkursów z nagrodami i strefy zabaw dla dzieci… Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Kopalni Soli „Wieliczka” przypomni wiązankę pieśni legionowych i nie tylko, a na koniec wystąpi zespół Brathanki!

źródło: Urząd Wojewódzki w Krakowie

%d bloggers like this: