Połączenia w instalacjach technicznych. Poznaj zdanie branżowych ekspertów na temat szybkozłączek i innych rozwiązań

W działalności przemysłowej efektywność ma zdecydowanie najwyższy priorytet. Dlatego specjaliści od optymalizacji procesów wespół z inżynierami stale pracują nad rozwiązaniami, które poprawią wydajność całych linii produkcyjnych, montażowych i przesyłowych. Przykładem innowacyjnego wynalazku, który w ostatnim czasie robi prawdziwą furorę, są szybkozłącza – a w szczególności camlocki. Według fachowców z MiDaTech trudno o lepsze rozwiązanie w tym sektorze.

Tym, co wyróżnia złącza typu Camlock, są wysoki poziom niezawodności oraz prosty, szybki montaż

Konieczność przesyłu najróżniejszych substancji – w praktycznie dowolnym stanie skupienia – z jednej sekcji zakładu do drugiej zawsze stanowi niemałe wyzwanie. Nie wolno dopuścić, aby obrabiany materiał stracił swoje właściwości, co uczyniłoby surowiec niezdatnym do dalszego wykorzystania. Równocześnie trzeba zadbać, by wszystko odbywało się sprawnie, szybko i bezpiecznie. Rozwiązaniem powyższego problemu logistycznego okazały się szybkozłącza. Jak tłumaczą specjaliście reprezentujący MiDaTech :  camlock posiada specyficzną konstrukcję. Z jednej strony zapewnia swobodny przepływ cieczy i gazów, a z drugiej umożliwia łączenie i rozłączanie dwóch odcinków instalacji w błyskawicznym tempie, bez wystąpienia jakiegokolwiek wycieku. Tego rodzaju złącza są szczególnie przydatne podczas napełniania oraz opróżniania cystern. Rzecz jasna dobór konkretnego typu końcówki zależy od tego, co dokładnie znajduje się w zbiornikach.

Przedstawiciele polskiej firmy MiDaTech radzą, aby dokładnie zapoznać się ze specyfikacją armatury przemysłowej

Szczególne znaczenie ma tutaj nie tylko rozmiar szybkozłączek czy budowa gwintów, ale też rodzaj materiału, z jakiego zostały wykonane. Popularne „kamloki” ze stali nierdzewnej mają zupełnie odmienne zastosowanie, niż elementy o identycznym profilu, ale wytworzone z mosiądzu, aluminium, polipropylenu albo innego tworzywa sztucznego. Brak roztropności przy wyborze takich produktów może się skończyć poważnymi kłopotami, ze wstrzymaniem pracy w całym zakładzie na kilka dni włącznie! Dlatego jeżeli ktoś nie posiada wystarczająco szerokiej wiedzy technicznej, przed zamówieniem i montażem powinien przeprowadzić rzeczowe konsultacje z ludźmi, którzy zdążyli poznać branżę na wylot. Na przykład wspominana wcześniej kilkukrotnie firma MiDaTech oferuje taką pomoc oraz doradztwo ekspertów przy zakupie. Przed kontaktem warto przygotować i mieć pod ręką pełne informacje na temat warunków, w jakich pracuje instalacja oraz jej poszczególne podzespoły.