Policja małopolska apeluje o rozsądek i rozwagę

Najbliższy czwartek tj. 15 sierpnia to kolejny w tym roku dzień wolny od pracy. Dla wielu to czas wyjazdów i spotkań w gronie bliskich. Doświadczenia pokazują, że w tym czasie dodatkowo z uwagi na okres wakacyjny na drogach zwłaszcza prowadzących do atrakcyjnych miejscowości pojawia się więcej niż zwykle pojazdów. Może to powodować wzrost zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Mając na uwadze zminimalizowanie zagrożeń w ruchu drogowym, w dniach od 14 do 18 sierpnia br. małopolska Policja będzie prowadziła działania „Sierpniowy weekend 2019”. Funkcjonariusze ruchu drogowego przede wszystkim będą nadzorować główne ciągi komunikacyjne województwa, udzielać wskazówek i rad kierującym, a w przypadku tworzenia się zatorów będą upłynniać ruch i kierować pojazdy na drogi objazdowe.

W tym czasie należy spodziewać się częstszych kontroli drogowych.

Policjanci będą zdecydowanie reagować na wykroczenia i przestępstwa wpływające  na liczbę wypadków drogowych i ich ofiar, przede wszystkim na:

 • nadmierną prędkość, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu;
 • nie korzystanie z pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących samochodem i przewożenie dzieci niezgodnie z przepisami (bez fotelików lub urządzeń przytrzymujących dla dzieci);
 • kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu – każda kontrola drogowa będzie wiązała się z badaniem trzeźwości kierującego;
 • wykroczenia popełniane przez niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Podróżni powinny pamiętać,  że  policyjne działania nawet najbardziej nasilone nie zastąpią rozsądku i wyobraźni kierujących.

Najprostsze sposoby bezpiecznego podróżowania:

 • przestrzeganie występujących ograniczeń prędkości (szczególnie na obszarze zabudowanym  i w miejscowościach zlokalizowanych przy drogach tranzytowych) – nadmierna prędkość jest niezmiennie główną przyczyną wypadków drogowych, w których giną ludzie!;
 • zapięcie pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących pojazdem i przewożenie dzieci w fotelikach ochronnych (w razie jakiegokolwiek zdarzenia drogowego uratują życie i zdrowie),
 • właściwe zaplanowanie podróży (wcześniejszy lub późniejszy, od przewidywanego maksymalnego natężenia, ruchu wyjazd i powrót).

Ograniczenia w ruchu:              

W dniach od 14 do 18 sierpnia 2019r. obowiązują ograniczenia ruchu na drogach pojazdów  i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej  przekraczającej 12 ton:

 • 14 sierpnia (środa)                     – w godz. 18.00 – 22.00;
 • 15 sierpnia (czwartek)                – w godz. 8.00 – 22.00;
 • 16 sierpnia (piątek)                    – w godz. 18.00 – 22.00;
 • 17 sierpnia (sobota)                   – w godz. 8.00 – 14.00;
 • 18 sierpnia (niedziela)                – w godz. 8.00 – 22.00;

Statystyka ubiegłorocznych wyjazdów:

W roku 2018 w dniach od 14 do 16 sierpnia na drogach naszego województwa doszło do 14 wypadków drogowych, w wyniku których śmierć poniosła 1 osoba, rannych zostało 14 osób. Ponadto ujawniono ponad 70 nietrzeźwych kierujących.

 Źródło: KWP Kraków