Przygotowujesz wystawę? Oprawa jest tu nie mniej ważna niż sama treść!

Mogłoby się wydawać, że w dobie rozwoju mediów elektronicznych, gdy wszystko musi być dynamiczne, interaktywne i zaskakiwać nas swoją formą, statyczne komunikaty wizualne przestają mieć rację bytu. Nic bardziej mylnego – dobrze przygotowana wystawa, czy to w ramach przedsięwzięć kulturalnych czy marketingowych, nadal cieszyć się będzie żywym zainteresowaniem, jeśli tylko pozwala na to jej lokalizacja. Oznacza to nie tylko zadbanie o treść, ale i właściwe nośniki.

Wzbudzenie zainteresowania i zaufania nie jest łatwe

Atrakcyjna, odpowiadająca tematyce danej wystawy i grupie docelowej, do której ją kierujemy szata graficzna oraz ciekawa treść to oczywiście jeden z najważniejszych elementów decydujących o powodzeniu takiego przedsięwzięcia. Czy nawet najlepiej zaprojektowane plansze będą w stanie zrobić na odbiorcach dobre wrażenie, jeśli sposób ich wyeksponowania cechuje się prowizorką? Rozdźwięk ten będzie uderzał zdecydowaną większość z nich, nawet jeśli nie będą się nad tym wnikliwie zastanawiali. Na taki efekt nie mogą pozwolić sobie ani promujące się w podobny sposób przedsiębiorstwa, ani jakiekolwiek instytucje. Korzystny wizerunek jest w obu przypadkach jest wszak istotnym atutem wielce pomocnym w realizacji wszystkich stojących przed takim podmiotem celów.

Dobre systemy wystawiennicze to jednak nie tylko kwestia estetyki, ale także wygoda pracy przy przygotowywaniu kolejnych wystaw. Każda kolejna stanąć może w krótkim czasie, łatwo będzie też przearanżować wnętrze wykorzystywanego w tym celu obiektu lub dostosować się do wymagań przestrzeni, w której będziemy gościć. Zwłaszcza w przypadku podmiotów cyklicznie podejmujących takie działania inwestycja w tego typu oprawę znacznie uprości wszelkie tego rodzaju zadania.

Dobierz systemy wystawiennicze odpowiednie do zastosowań

Rynkowa oferta jest dziś nader szeroka, o czym łatwo przekonamy się np. przeglądając asortyment firmy Omega System. Pełne zadowolenie z użytkowania danego systemu wymaga więc wyboru takich konstrukcji, które odpowiadać będą potrzebom zarówno w zakresie postaci samej wystawy, jakiej mają służyć, jak i wymagań użytkowych dotyczących np. miejsca ekspozycji. W przypadku przedsięwzięć plenerowych zagraża im nie tylko wilgoć, ale np. podmuchy wiatru, w wielu miejscach trzeba liczyć się także jeśli nie z próbami wandalizmu, to ryzykiem kolizji z uczestnikami ruchu pieszego. Często nie warto więc próbować realizowania wystawy z użyciem akcesoriów projektowanych do zastosowania wewnętrznego, bo ich dostosowanie byłoby co najmniej kłopotliwe. W obiektach z kolei plenerowe systemy wystawiennicze mogłyby niekiedy robić wrażenie nazbyt topornych – wszystko to zależy jednak od konkretnych okoliczności i charakteru przestrzeni, którą mieć będziemy do dyspozycji. Tam, gdzie nie można pozwolić sobie na jakiekolwiek słabości zastosowanej oprawy wielkie znaczenie będzie miała możliwości indywidualnego dostosowania jej postaci. Wreszcie: wszechstronność systemu zależy od łatwości jego adaptacji i kompletowania elementów w sposób podporządkowany wymaganiom konkretnej ekspozycji.