Pierwsza inwestycja w Vesuvius Poland zakończona

Nowy dopalacz działa już w trybie ciągłym.

Wydajny i energooszczędny – taki jest nowy dopalacz, uruchomiony w zakładzie Vesuvius w Skawinie. To pierwsza zrealizowana inwestycja w ramach programu „Vesuvius 2019”, który ma na celu ograniczyć uciążliwości zapachowe wokół zakładu.

Zakup nowego dopalacza to pierwsza z trzech zaplanowanych na 2019 rok inwestycji. Urządzenie zastąpiło dopalacz tymczasowy, używany dotychczas na wydziale W2. Jego instalacja i kalibracja trwała od końca grudnia 2018 roku do pierwszych dni marca 2019 r.

– Dopalacz będzie dopalał 100 proc. strumienia spalin pochodzących z pieca – mówi Wieńczysław Rachwał, Prezes Vesuvius Poland. – Urządzenie jest bardzo energooszczędne. Zostało wyposażone w tzw. wymiennik ciepła, który odbiera ciepło z procesu dopalania spalin i podgrzewa spaliny z pieca kierowane do dopalacza z około 200-250°C do nawet 500°C. Dzięki temu zużycie energii przez dopalacz spada nawet o 50 proc. w stosunku do dopalacza bez wymiennika ciepła – dodaje.

Docelowa temperatura dopalania (około 700-750°C) jest osiągana za pomocą palnika spalającego gaz ziemny – popularne i bezpieczne paliwo wykorzystywane m.in. w domowych kuchenkach.

Vesuvius jest już w trakcie realizacji dwóch kolejnych działań inwestycyjnych. Pierwsze z nich, wymiana pieców do podgrzewania i nawęglania, dotyczy procesu wykańczania wyrobów również na Wydziale W2. Zakończenie tej inwestycji planowane jest na IV kwartał 2019 r. Kolejne działanie obejmować będzie proces produkcji masy zatykarkowej na Wydziale W3, gdzie zainstalowany zostanie nowy system wentylacji (lub inne tego typu rozwiązanie). Również ta inwestycja ma zostać zrealizowana do końca tego roku.

Sumaryczny koszt inwestycji ograniczających uciążliwości zapachowe w 2018 i 2019 roku wyniesie ponad 14 mln zł.

Celem programu „Vesuvius 2019” jest likwidacja zapachowego oddziaływania zakładu na otoczenie i poprawa jakości życia mieszkańców okolicznych domów. Działania zapoczątkowane zostały pod koniec 2017 r., kiedy firma powołała wewnętrzny zespół roboczy mający znaleźć źródło i rozwiązanie problemu.

Dla osób zainteresowanych szczegółowymi informacjami dotyczącymi inwestycji, Vesuvius przygotował specjalną stronę internetową – vesuvius2019.pl. Na stronie będzie można zapoznać się z aktualnościami z postępów w pracach, zgłosić uciążliwość, a także zapisać się do newslettera. W przypadku pytań mieszkańcy mogą pisać na adres kontakt@vesuvius2019.pl

Vesuvius Poland Sp. z o.o. w Skawinie to część Grupy Vesuvius – światowego lidera w inżynierii przepływu topionego metalu. Firma Vesuvius oferuje pełen zakres wyrobów, usług i rozwiązań technicznych dla swoich klientów na całym świecie w szczególności w przemyśle hutniczym, stalowniczym i odlewniczym. Firma posiada ponad 100-letnie doświadczenie.