Skawina planuje wydać 15 milionów na walkę ze smogiem

Prawie 15 milionów złotych. Tyle w 2020 roku planuje wydać Skawina na walkę ze smogiem. To o ponad 3 miliony więcej niż Kraków i najwyższa kwota w Małopolsce. Pieniądze mają być przeznaczone na wymianę pieców, termomodernizację budynków oraz montaż odnawialnych źródeł energii.

Skawina poważnie podchodzi do problemu smogu i na walkę z nim w 2020 roku planuje przeznaczyć najwięcej pieniędzy ze wszystkich samorządów w Małopolsce. Wyprzedzamy w tej kwestii znacznie bogatsze miejscowości takie jak Kraków, Tarnów i Nowy Sącz. Założenia są ambitne, ponieważ postawiliśmy sobie w tym roku za cel dofinansowanie wymiany 1000 kopciuchów, montaż odnawialnych źródeł energii oraz termomodernizację 100 budynków. W trwającym właśnie sezonie grzewczym skontrolowanych zostanie 1500 domów. Będą kontynuowane także dotychczasowe działania: edukacja w szkołach, spotkania w sołectwach i osiedlach,  doradztwo i pomoc w wypełnianiu wniosków do programu Czyste Powietrze.

– Niska emisja to jedno z największych wyzwań, przed którym stoją teraz samorządy. Wszyscy oddychamy tym samym powietrzem i nie uznaje ono granic administracyjnych. Nie chcemy wchodzić w dyskusję, skąd wieje wiatr, interesuje nas działanie i rozwiązanie problemu smogu. Mamy ambitne plany, przeznaczamy na nie konkretne pieniądze i przed nami pracowity rok – mówi burmistrz Skawiny, Norbert Rzepisko.

Skawina dysponuje 24-krotnie mniejszym budżetem niż Kraków. Największe w Małopolsce planowane środki na walkę ze smogiem to efekt skutecznego pozyskiwania przez gminę środków zewnętrznych. Mieszkańcy mogą dodatkowo skorzystać z programów dofinansowujących wymianę kotłów (Czyste Powietrze i STOP SMOG) oraz wykorzystać środki unijne do instalacji odnawialnych źródeł energii (projekt Czysta Energia Blisko Krakowa lub program Mój prąd). W Skawinie 7 dni w tygodniu odbywają także kontrole pieców, w których bierze udział Straż Miejska oraz pracownicy Wydziału Ochrony Powietrza Urzędu Miasta i Gminy. Zachęcają oni do skorzystania z dotacji, doradzają i ułatwiają ich zdobycie.

foto ilustracja