Uwaga na ataki w sieci internet

Internet jest dzisiaj miejscem rozrywki, nauki, pracy i wymiany informacji. W sieci dokonuje się transakcji finansowych, kupuje w wirtualnych sklepach i obsługuje konta bankowe. Internet daje mnóstwo możliwości, ale niesie też ze sobą zagrożenia. W sieci można paść ofiarą przestępców.

W ostatnich dniach zaobserwowano zwiększenie cyberataków, które mogą mieć związek z sytuacją na Ukrainie. Dlatego dzisiaj szczególnie ważne jest zabezpieczenie komputera, smartfona oraz urządzeń mających dostęp do internetu. Poniżej przedstawiamy kilka działań, które może wdrożyć każdy z nas:

  • Zabezpieczaj komputer i smartfona programem antywirusowym, antyszpiegowskim i Firewallem. Można takie oprogramowanie legalnie ściągnąć z sieci i zainstalować. Uchroni to komputer i smartfona przed wirusami oraz programami hakerskimi. Firewall zablokuje natomiast próby włamania się z sieci do komputera.
  • Korzystaj tylko z legalnego systemu operacyjnego. Pirackie oprogramowania mogą zawierać programy szpiegujące, które bez naszej wiedzy zainstalują się w komputerze i podglądając nasze działania będą  przekazywały informacje niepożądanym osobom. W ten sposób można utracić kody dostępu do kont internetowych, poczty i autoryzowanych stron.
  • System operacyjny, oprogramowanie antywirusowe i antyszpiegowskie trzeba systematycznie aktualizować. Luki w oprogramowaniu mogą posłużyć do włamania się do komputera.
  • Dokładnie przyglądaj się stronom banków, z których korzystasz za pośrednictwem Internetu. Sam wpisuj adres strony banku nie korzystając z linków rozsyłanych przez kogokolwiek. Mogą one kierować do „fałszywej strony banku”, której autorami są oszuści.
  • Nikomu nie podawaj  numerów kart płatniczych oraz kodów PIN. Próby ich wyłudzenia należy bezzwłocznie zgłosić w banku. Warto także zainstalować tzw. oprogramowanie antyphishingowe, które wychwytuje takie fałszywe strony.
  • Nie otwieraj maili od nieznanych adresatów, a tym bardziej nie używaj linków rozsyłanych w niechcianej poczcie oraz przez komunikatory. Mogą prowadzić do niebezpiecznych stron lub programów.
  • Stosuj mocne, trudne do odgadnięcia hasła, które są kombinacją liter i cyfr.
  • Pobieraj pliki tylko ze sprawdzonych źródeł.


Pamiętaj, że jeżeli otrzymałeś e-mail z informacją, że:

  • Zostałeś wybrany na pomocnika w odzyskaniu pieniędzy przez np. uchodźcę politycznego z czarnego lądu i za to masz otrzymać znaczną kwotę pieniędzy.
  • Zostałeś zwycięzcą zagranicznej loterii, w której nigdy nie brałeś udziału.
  • Otrzymałeś niespodziewany spadek po krewnym, o którego istnieniu nie wiesz, natomiast warunkiem otrzymania fortuny jest dokonanie określonych wpłat lub za przekazanie nam ogromnej kwoty pieniędzy nadawca żąda jakichkolwiek opłat manipulacyjnych (opłacania prawników, certyfikatów itd.)


Możesz być pewny, że to oszustwo! Pod żadnym pozorem nie klikaj w linki, nie przelewaj pieniędzy, nie prowadź korespondencji z autorem e-maila.
Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numeru telefonu 112.

źródło: gminaskawina.pl