Wakacje z własnym noclegiem. Zobacz, na jakie mieszkanie na kółkach warto się zdecydować

Polacy coraz częściej podróżują i chętnie kupują własne miejsca noclegowe. Jeszcze kilka lat temu ogromną popularnością cieszyły się przyczepki kempingowe, z którymi masowo ruszano w kierunku polskiego morza. Chwilę później pojawiły się dużo wygodniejsze kampery, a dzisiaj prawdziwą furorę robią domki holenderskie. Rozbijamy na czynniki pierwsze wcześniej wymienione mieszkania na kółkach i podpowiadamy, które z nich będzie najlepszym rozwiązaniem dla turystów.

Chcesz doświadczyć maksymalnego komfortu w najniższej cenie? Wybierz domek holenderski

Jako pierwszy na tapet idzie domek holenderski. W sprzedaży i produkcji takich zabudów specjalizuje się firma Holiday Sport. Tego typu mobilne mieszkanie w Polsce pojawiło się stosunkowo niedawno, jednak z miejsca stało się jednym z najpopularniejszych rozwiązań dla osób regularnie podróżujących. Za wyborem budynku na kółkach przemawia przede wszystkim cena. Podstawowe domki holenderskie możemy nabyć już za nieco ponad 10 tysięcy złotych, co stanowi nie tylko tańszą, ale przede wszystkim wygodniejszą alternatywę dla kampera. Właśnie wspomniana przed chwilą wygoda jest kolejnym atutem takich domków. W zdecydowanej większości przypadków ich metraż zaczyna się od 40 m², co przekłada się na komfortowe warunki wewnątrz mieszkania. Dodatkowo, aby postawić tego typu budynek nie musimy starać się o pozwolenia z urzędu, przy czym na jednej działce domek może przebywać 120 dni.

Podróż rodem z amerykańskiego filmu. Kamper to praktyczny, jednak stosunkowo drogi pojazd

Najdroższy w prezentowanym zestawieniu bez dwóch zdań jest kamper, który bardzo często nazywany jest samochodem kempingowym. Zintegrowany pojazd turystyczny wyposażony jest w kabinę dla kierowcy i pasażera oraz w miejsce do spania. W specjalnej zabudowie wydzielona jest też część sanitarna z ubikacją, a w droższych wersjach można spotkać nawet kabinę prysznicową. Ogromną zaletą kampera jest jego mobilność. Taki pojazd w żaden sposób nas nie ogranicza. Daje możliwość wyboru dowolnej trasy oraz dowolnego miejsca zatrzymania się. To świetny środek komunikacji zarówno w mieście, jak i na jego obrzeżach. Wady? Przede wszystkim cena. Niezawodny kamper potrafi kosztować nawet trzykrotność podstawowego domku holenderskiego.

Przyczepa kempingowa lata świetności ma już za sobą. To najtańsze rozwiązanie turystyczne

Sposobem rozkładu i wyposażenia przyczepa kempingowa jest bliźniaczo podobna do kampera. Zauważalną różnicę pomiędzy jednym a drugim mieszkaniem możemy dostrzec w sposobie transportu. W przypadku przyczepki mówimy o tradycyjnym mocowaniu do haka. Są one nieco większe, jednak nie przekłada się to bezpośrednio na podniesienie prestiżu wnętrza. Podobnie jak w kamperze, tak i w przyczepie kempingowej znajdziemy miejsce do spania, zaplecze sanitarne i drobną kuchnię. Tego typu pojazdy turystyczne spełniają swoje zadanie, jednak zostają daleko w tyle w porównaniu z komfortowymi i tanimi domkami holenderskimi. Najkorzystniejszym rozwiązaniem podczas wakacji będzie więc kupno nowoczesnego domku holenderskiego.