Szkoła policealna – coraz popularniejsza alternatywa dla studiowania

Po zakończeniu szkoły średniej edukacja i kariera absolwenta może potoczyć się na wiele sposobów. Częstym wyborem dla osób, które chcą kształcić się dalej, są studia wyższe, ale nie jest to jedyna opcja. Alternatywa to szkoły policealne. Dlaczego warto je wybrać?

Szkoły policealne to specjalne szkoły przeznaczone dla absolwentów szkół średnich. Są skoncentrowane na szybkim zdobyciu pewnego fachu, a tym samym stanowią atrakcyjną opcję dla osób, które chciałyby wkroczyć na rynek pracy z dobrym przygotowaniem w wybranej dziedzinie. Jakie kierunki może zaoferować szkoła policealna w Krakowie – https://faber.edu.pl/ lub w innych miastach? Jakie warunki należy spełnić, aby rozpocząć kształcenie w takiej placówce?

Kierunki w szkołach policealnych – co wybrać?

W szkołach policealnych można skorzystać z pełnej gamy różnych kierunków, które podążają również za aktualnym zapotrzebowaniem rynku pracy. Po szkole można otrzymać między innymi takie tytuły, jak:

  • technik administracji
  • technik bezpieczeństwa i higieny pracy
  • technik usług kosmetycznych
  • florysta
  • technik ochrony
  • technik agroturystyki – turystyki na obszarach wiejskich
  • opiekun osób starszych, niepełnosprawnych
  • technik informatyk

Oczywiście, są to tylko przykładowe kierunki, jakie może zaoferować szkoła policealna, ponieważ do wyboru jest ich znacznie więcej w zależności od wybranej placówki. Czas nauki trwa najczęściej od 1 roku do 2 lat. Po jej zakończeniu uczestnik otrzymuje odpowiednie świadectwo potwierdzające zdobyte wykształcenie.

Jak można zapisać się do szkoły policealnej?

Aby rozpocząć kształcenie w szkole policealnej, wystarczy zapisać się na listę kandydatów. Nie ma potrzeby brania udziału w egzaminach wstępnych! Główne warunki to ukończenie szkoły średniej, na przykład może być to też liceum dla dorosłych Kraków czy w innej lokalizacji. Do szkół mogą zapisać się także osoby, które nie podeszły lub nie zaliczyły egzaminu maturalnego. Należy także dostarczyć zdjęcia i zaświadczenie lekarskie. Aktualne informacje o dostępnych kierunkach oraz o zasadach rekrutacji można znaleźć na stronach szkół policealnych.