Wlepki – nowy sposób na wyrażenie siebie. Jak artyści wykorzystują etykiety?

Większość z nas z pewnością kojarzy etykiety samoprzylepne z masą butelek, słoików czy innych produktów wymagających odpowiedniego oznaczenia. Współcześnie jednak przeznaczenie etykiet jest niezwykle szerokie; zwłaszcza w dziedzinie artystycznej. Liczni graficy, tatuatorzy czy wystawcy, aby zwiększyć swoją rozpoznawalność i zbudować swoją markę w sposób świadomy, wykorzystując wszystkie możliwości. Etykiety samoprzylepne zyskują nową formę naklejek, na których artyści umieszczają swoje logo lub mini-grafiki wykonywane przez ich samych. Osoby, które znajdą się w danym studio tatuażu czy zamówią plakat u grafika lub osoby zajmującej się odręcznym tworzeniem rzeczy z rożnych materiałów, najczęściej mogą w gratisie otrzymać mini-prezent, jakim jest naklejka.

Wlepki o różnorodnej tematyce. Czy twórcy mają coś do przekazania?

Mała samoprzylepna forma plastyczna tworzona jest przez wielu ulicznych artystów z myślą o ingerencji w przestrzeń publiczną. Zazwyczaj wlepki możemy spotkać w większych miastach – na ławkach, słupach czy nawet budynkach! Dotyczyć one mogą tematyki rozrywkowej, filozoficznej, politycznej, humorystycznej lub groteski. Wiele osób uważa, że umieszczanie wlepek w miejscach, gdzie są one widoczne dla bardzo wielu przechodniów to współczesna forma tagu – podpisu artystycznego czy członków danej subkultury. Dziś jednak ludzie chętniej sięgną po wlepkę niż farby w spreju – zdaje się to być rozwiązaniem mniej związanym z ogólnie pojętym wandalizmem. Etykiety foliowe samoprzylepne to prawdziwy hit podczas różnych wydarzeń. Wiele firm oferuje możliwość masowej produkcji i liczne udogodnienia rabatowe dla osób decydujących się na hurtową ilość. Przykładem opisywanego przedsiębiorstwa jest Grafpress – firma zajmująca się profesjonalnym produkowaniem etykiet samoprzylepnych na specjalne zamówienie klienta. Możesz więc umieścić na etykiecie własną treść, slogan, zdjęcie lub grafikę, po czym zdać się na fachowców. Ogromne ilości wlepek najczęściej zamawiane są przez organizacje czy ludzi ze środowiska artystycznego. Dla niektórych należących do drugiej grupy, zbieranie etykietek od konkretnych twórców stało się pewnego rodzaju pasją. Co ciekawe, popyt na takowy dodatek stale rośnie – obecnie inwestują w niego także mniejsi twórcy, którzy chcą w jakiś sposób usprawnić budowę swojej marki.

Wszędobylskie wlepki. Różnica jest między tradycyjną nalepką a wlepką

Wbrew pozorom, tradycyjna nalepka w pewnym sensie nie może zwać się wlepką. Różnica między nimi jest następująca – wlepka promuje sensowność wypowiedzi, często służy do komunikacji pomiędzy osobą patrzącą na nią, a artystą, który ją stworzył czy też tym, który umieścił ją akurat w danym miejscu. Zadaniem wlepki promować dany styl bycia, ukarać kogoś (na przykład za zastawienie bramy samochodem czy parkowanie w miejscu wydzielonym do czegoś innego. Jak już doskonale wiemy, tematyką wlepki może być dosłownie wszystko – produkt ten daje więc nieograniczone możliwości rozwoju artystycznego i wdrożenia w życie projektu, który ma się w głowie. Sposób ten przez wielu uznawany jest za formę wandalizmu, zaś środowiska aktywistyczne czy artystyczne zdecydowanie bardziej wolą inną interpretację – bunt, sprzeciw wobec danej sytuacji, nawoływanie do zastanowienia się nad problemem czy wyraz artystycznej duszy.