Zimne dłonie bądź stopy? Warto znaleźć przyczynę

Twoje dłonie i stopy marzną, nawet gdy na zewnątrz jest ciepło? Rękawiczki i grube skarpety nie chronią odpowiednio przed chłodem? Nie warto bagatelizować tego uczucia, które najprawdopodobniej może mieć związek z zaburzeniami pracy układu krążenia. Na szczęście dyskomfort można szybko pokonać. Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się, jak walczyć z zimnymi dłońmi i stopami.

Organizm ludzki wysyła różne sygnały, które często są bagatelizowane. Zimne dłonie i stopy mogą świadczyć o zaburzeniach pracy układu krążenia, u którego podstaw leży zła dieta, stres, siedzący lub stojący tryb życia, źle dobrana garderoba, a nawet choroby. Dlatego, kiedy problem doskwiera Ci bez względu na pogodę i temperatury, warto bliżej przyjrzeć się jego przyczynom. Okazuje się, że w dużej mierze możesz samodzielnie wesprzeć organizm, np. zmieniając dietę.

Przyczyna zimnych dłoni i stóp

Zanim zaczniesz podejrzewać u siebie problemy z krążeniem, zastanów się, czy ubierasz się adekwatnie do pogody. Nawet jeśli nosisz rękawiczki zwróć uwagę czy nie są zbyt ciasne, podobnie ze ściągaczami w skarpetach. Odbity ślad na skórze i chłodne stopy lub dłonie mogą świadczyć o tym, że przepływ krwi w tym obszarze jest zbyt mały.

Nie zawsze powodem, dla którego Twoje dłonie i stopy marzną są niskie temperatury czy niewłaściwe dobrana garderoba. Zwłaszcza, gdy problem wraca latem jest dokuczliwy i powoduje dyskomfort przyczyną mogą być:

  • choroby — zaburzenia krążenia, zakrzepica, niedokrwistość wywołana niedoborami żelaza, miażdżyca. Jeżeli masz podejrzenie choroby lub rodzinne obciążenia warto poszerzyć diagnostykę i wybrać się na konsultację do specjalisty.
  • siedzący lub stojący tryb życia i mała aktywność fizyczna —długie przebywanie w jednej pozycji, nierównomierne rozłożenie ciężaru ciała, trzymanie nogi założonej na nogę oraz mała aktywność fizyczna mogą zaburzać proces przepływu krwi.
  • stres i używki —wyrzuty adrenaliny powodują lepsze dokrwienie serca i mózgu, kosztem pozostałych części ciała. Dlatego niejednokrotnie sytuacjom stresowym towarzysz uczucie chłodu, zimne dłonie oraz tzw. „zimny pot”. Niekorzystnie na pracę układu krwionośnego wpływają też niektóre leki oraz papierosy.

Jak pokonać problem?

Kiedy ciepłe rękawice i wełniane skarpety nie wystarczą możesz skorzystać z innych metod rozgrzania dłoni i stóp. O ile przyczyną nie jest któraś ze wspomnianych wyżej chorób wymagająca specjalistycznej konsultacji lekarskiej, o tyle możesz próbować naturalnych sposobów. Przyjemne będzie korzystanie z termoforu czy masaż dłoni lub stóp. Energetyczny ucisk z pomocą olejku lub kremu pobudzi krążenie i ogrzeje kończyny.

Warto także skoncentrować się na diecie. Okazuje się, że są składniki, które skutecznie pobudzają krążenie, a zarazem podnoszą ciepłotę ciała w wychłodzonych miejscach. Należą do nich m.in.:

  • jemioła,
  • arnika,
  • miłorząb japoński,
  • owoce kasztanowca.

Może Ci być trudno w sposób naturalny włączyć te produkty do codziennego menu. W takiej sytuacji możesz sięgnąć po gotową kompozycję np. w formie doustnego płynu.

Zatroszcz się również o prawidłowy poziom magnezu. Ten pierwiastek ma duże znaczenie dla prawidłowej pracy układu krążenia. Jego niedobór również może objawiać się chłodnymi dłońmi i stopami. Na szczęście znajdziesz go w wielu smacznych produktach, które warto włączyć na stałe do swojego menu. Są to choćby gorzka czekolada, pestki dyni, banany, truskawki, szpinak, soczewica, orzechy.

Więcej informacji na temat tej dolegliwości, można znaleźć na stronie Leki Natury.