Izrael – tu nic nie jest proste

W listopadzie zapraszamy w podróż po Izraelu w ramach Skawińskiej Akademii Wiedzy i Umiejętności. Wrażeniami z tego rejonu świata podzieli się z nami Kamila Gruszka – dziennikarka i podróżniczka.

Z Izraela wyjeżdża się z głową pełną przemyśleń i poczuciem, że nic nie jest czarno-białe. Poraża ogromna różnorodność kultur, religii i poglądów. Pierwszy i podstawowy podział to: Żydzi i Arabowie. Ziemie izraelskie i Palestyna. Ale sami Żydzi też dzielą się na wiele odłamów: żydów ortodoksyjnych, tradycyjnych, nowoczesnych. Aszkenazyjczyków pochodzących z Europy Wschodniej i Ameryki oraz sefardyjczyków, żydów orientalnych. Są świeccy syjoniści i ci, co państwa Izrael nie uznają, mimo że tu mieszkają i pobierają zapomogi od instytucji państwowych.
Przyjazd do Izraela, a w szczególności odwiedziny w Jerozolimie, uświadamiają również, ile istnieje odłamów chrześcijańskich, z których istnienia nie zdajemy sobie na co dzień sprawy. Większość osób przybywa do Izraela na pielgrzymkę, ale okazuje się, że łatwo tutaj stracić wiarę… Trudno to wszystko jednoznacznie ocenić i ubrać w jakieś ramy. Może nie warto? „Głównym celem krótkiego wypadu do Izraela był maraton w Jerozolimie. Szybko jednak zszedł na dalszy plan. Zachwyciła za to różnorodność miejsc, kultur i krajobrazów” – podkreśla Kamila Gruszka.
Dlatego podczas pokazu zobaczymy obrazy z Pustyni Negew i krateru Makhtesz Ramon oraz oazę i wodospady Ein Gedi. Będziemy się wspinać na żydowską twierdzę Masada o wschodzie słońca i odwiedzimy arabską miejscowość Nabi Musa z grobowcem Mojżesza w skwarze upalnego dnia. Przejdziemy stare mury Jerozolimy i zagubimy się wśród nowoczesnych wieżowców Tel Awiwu. Zrobimy spacer po klimatycznej i zabytkowej Jaffie i nieco przygnębiającym Betlejem na terenie Autonomii Palestyńskiej. A przede wszystkim odbędziemy wędrówki we wspaniałych górach, wśród skał i kanionów.
Nie uciekniemy jednak od tematów trudnych. By zrozumieć różnorodność, niejednoznaczność i sprzeczności w ramach jednego kraju nie wystarczy tydzień, ale w te kilka dni można zaobserwować wiele. Podczas pokazu prelegentka podzieli się wspomnieniami, przeżyciami oraz przemyśleniami po pobycie w Izraelu.
Kamila Gruszka jest dziennikarką, podróżniczką i pilotką wycieczek. Publikuje w prasie podróżniczej o tematyce górskiej i rowerowej oraz serwisach internetowych. Prowadzi blog www.barswiat.pl, gdzie promuje aktywną turystykę rodzinną. Współpracuje z firmami z branży outdoor. Organizuje pokazy podróżnicze.
Odwiedziła już prawie wszystkie kraje w Europie, podróżowała po Azji, była w Ameryce Północnej i Afryce, ale niezmiennie fascynuje ją szeroko pojęty „Wschód”. Jako pilotka specjalizuje się w wyjazdach do Gruzji, Armenii i Iranu.
Zapraszamy w piątek, 30 listopada 2018 r., o godz. 18.00 do Pałacyku „Sokół”.
Wstęp wolny.
Tekst i zdjęcie: Kamila Gruszka | ckis.pl