Zwolnieni dyrektorzy, nowe kontrowersje

Nie maleją kontrowersje w sprawie odwołania dyrektorów instytucji kultury w Skawinie. Przypomnijmy, w styczniu na ich biurka trafiły pisma z informacją o wygaszeniu stosunku pracy oraz powołanie na stanowiska „pełniących obowiązki dyrektora”.

Pismo to było komentowane w oświadczeniu Dyrektora Centrum Kultury i Sportu Janusza Bysinę, o którym pisaliśmy tutaj

22 lutego w Biuletynie Informacji Publicznej pojawiła się informacja o ogłoszeniu  konkursów stanowiska dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej, Muzeum Regionalnego oraz Centrum Kultury i Sportu. Wstępnie swoją próbę reelekcji zadeklarował Michał Grzeszczuk, były dyrektor biblioteki: – Jestem bardzo zainteresowany tym konkursem i prawdopodobnie do niego przystąpię. Sama procedura wyboru na stanowisko dyrektora biblioteki została przygotowana bardzo profesjonalnie z uwzględnieniem przepisów, które dopiero wejdą w życie 19 kwietnia – powiedział Grzeszczuk.

Samo odwołanie dyrektorów instytucji kultury wzbudziło emocje, pojawiły się wtedy sugestie, że ta decyzja może być próbą odegrania się burmistrza na Januszu Bysinie za to, że ten postanowił kandydować przeciwko swojemu przełożonemu. Przyjrzenie się warunkom stawianym kandydatowi na stanowisko dyrektora CKiS i porównanie ich do wymagań wobec dwóch pozostałych instytucji może stawiać niepotrzebne pytania i budzić kontrowersje.

Na stanowisko dyrektora muzeum i biblioteki w punkcie trzecim wymagań niezbędnych czytamy: (..) w tym 5 lat na stanowisku kierowniczym lub wykonywanie przez co najmniej 5 lat działalności o charakterze zgodnym z zakresem wymagań określonym na stanowisku, na które prowadzony jest konkurs.

Kandydat na dyrektora CKiS wymagania ma zdecydowanie obniżone: (..) w tym 3 lata na stanowisku kierowniczym lub wykonywanie przez co najmniej 5 lat działalności o charakterze zgodnym z zakresem wymagań określonym na stanowisku, na które prowadzony jest konkurs.

 W Centrum Kultury i Sportu pracuje około 80 osób. Dla porównania Miejska Biblioteka Publiczna Zatrudnia ich ponad 20, a Muzeum Regionalne 2. Zatem wydaje się, że doświadczenie kierownicze dla CKiS powinno być bardziej wyśrubowane, a nie obniżone.

Dopuszczamy możliwość pojawienia się na konkursie osoby, która jest dobrym menadżerem i niekoniecznie ma takie długie doświadczenie w kierowaniu podobną instytucją. Może być to menadżer kultury, sportu czy nawet osoba z wyższym wykształceniem, która niekoniecznie ma takie podejście do tych specyficznych zakresów. Chcielibyśmy, żeby to była osoba kreatywna, wnosząca optymalnie jak najwięcej własnych pomysłów w ramach koncepcji, którą będzie musiała przedstawić – odpowiada burmistrz Skawiny, Norbert Rzepisko.

Skontaktowaliśmy się z Czesławem Gąsiorowskim z Muzeum Regionalnego w Skawinie i Januszem Bysiną z Centrum Kultury i Sportu. Obaj sprawy nie chcieli komentować.

 Swoje aplikacje kandydaci na dyrektorów mogą składać do 22 marca. Do 1 kwietnia nastąpi ogłoszenie wyników.

foto ilustracja: ckis oraz umig skawina