Po raz pierwszy w ramach Skawińskiej Akademii Wiedzy i Umiejętności zapraszamy na wycieczkę do podziemia – zejdziemy do schronów Nowej Huty z ich pasjonatami i opiekunami – Małopolskim Stowarzyszeniem Przyjaciół Historii „Rawelin”.
Budowa miasta Nowa Huta zbiegła się w czasie z powołaniem Terenowej Obrony Przeciwlotniczej w Polsce. Nowe przepisy obligowały projektantów do projektowania schronów pod budynkami mieszkalnymi oraz pod obiektami użyteczności społecznej. W Nowej Hucie powstało około 250 schronów, a wiele z nich przetrwało do dzisiaj. Z czasem wokół tych obiektów powstało wiele legend i dziś coraz trudniej oddzielić prawdę od mitów.
W ramach naszego spotkania opowiemy o historii powstania obiektów schronowych na terenie Nowej Huty. Opowiemy, czemu i jak miały one służyć? Jak wyglądały założenia ich użytkowania? Spojrzymy też na nie z dzisiejszego punktu widzenia i odpowiemy na pytanie: czy dziś mogą się one nam przydać? Aby rozszerzyć nieco zagadnienie, opowiemy nieco o innych obiektach zlokalizowanych na terenie naszego kraju. A być może nawet odwiedzimy schrony, gdzie była przechowywana broń atomowa.
Postaramy się też nieco przybliżyć zagadnienie turystyki militarnej. Na terenie Polski dwie wojny światowe zostawiły swój niezatarty ślad. Wędrując po tych śladach możemy odkryć nie tylko historię, ale i niesamowitą przyrodę. Tylko na terenie Galicji mamy zachowanych prawie 400 cmentarzy z I Wojny Światowej.
Prezentację wraz z pokazem zdjęć poprowadzi Małopolskie Stowarzyszenie Przyjaciół Historii „Rawelin”.
Zapraszamy w piątek, 19 stycznia 2024 r. o godz. 18.00 do Pałacyku „Sokół”.
Wstęp wolny.
źródło: ckis.pl | Joanna Kurpiel
You must be logged in to post a comment.