Czym jest drewno konstrukcyjne?

Centrum dachowe

Drewno od lat uważane jest za materiał konstrukcyjny o szeregu pozytywnych właściwości. By zostało ono dopuszczone do budowy elementów konstrukcyjnych, musi spełniać określone parametry – takie jak odpowiednia wilgotność czy klasa wytrzymałości. Bardzo ważna jest również jakość obróbki i impregnacja drewna. Drewno zgodne z przepisami oraz normami można z powodzeniem wykorzystywać do budowy domu oraz innych konstrukcji, przez co określone zostaje mianem drewna konstrukcyjnego. Po przeprowadzeniu procesu impregnacji, obróbki i osiągnięciu przez materiał korzystnych parametrów, drewno konstrukcyjne zyskuje pożądaną wytrzymałość na warunki atmosferyczne, a także wysoką odporność na obciążenia. Nowoczesne technologie spowodowały, że drewno konstrukcyjne jest przede wszystkim bezpieczne dla użytkowników. Dziś trudno wyobrazić sobie budowę bez używania drewna konstrukcyjnego. Zwłaszcza, że do łask ponownie wracają domy z drewnianych bali. Co jeszcze warto wiedzieć o drewnie konstrukcyjnym?

Najpopularniejsze rodzaje drewna konstrukcyjnego

W branży budowlanej zastosowanie znalazły trzy materiały konstrukcyjne: drewno lite (C24), drewno KVH oraz drewno klejone (BSH). Każdy z nich charakteryzuje się określonymi cechami oraz parametrami fizycznymi, które sprawiają, że znajdują szerokie zastosowanie zarówno w formie konstrukcji zewnętrznej, jak i wewnętrznej – przy różnych obciążeniach. Czym właściwie różnią się wymienione materiały?

  • Drewno lite, C24, produkowane jest z bali, bez cięcia, klejenia czy łączenia. Cechą charakterystyczną tego typu drewna jest określona grupa parametrów, spośród których na wyróżnienie zasługuje wytrzymałość na ściskanie – do 24 MPa. Drewno lite pozyskiwane jest z drzew iglastych; najczęściej z drewna świerkowego, czterostronnie struganego, suszonego, o wilgotności utrzymującej się na poziomie 15-18%. Z drewna litego produkuje się między innymi ściany, stropy, a także szkielety domów skandynawskich.
  • Drewno KVH, którego nazwa jest skrótem od niemieckiego słowa „Konstruktionsvollholz”, stanowi materiał opatentowany i produkowany jedynie przez firmy, które posiadają ku temu niezbędne pozwolenia. Proces wytwarzania obowiązują wysoce rygorystyczne normy jakościowe oraz wytrzymałościowe; pojedyncze elementy cięte są z kloca i łączone na mikrowczepy, ulokowane na czołach belek bądź desek. Drewno KVH wykorzystuje się do budowy elementów nośnych, które usztywniają konstrukcję budynku; należą do nich wszelkiego rodzaju krokwie, słupy, belki czy wsporniki.
  • Drewno klejone (BSH – Brettschichtholz) stanowi drewno klejone warstwowo, odporne na odkształcenia. Ten typ drewna jest w stanie znieść naprawdę spore obciążenia i jest niemalże całkowicie zabezpieczone przed działaniem czynników atmosferycznych (dotyczy klasy 1). Drewno klejone wykorzystywane jest do budowy konstrukcji nośnych o dużych rozpiętościach i obciążeniach.

Jakie drewno konstrukcyjne wybrać?

Drewno konstrukcyjne najczęściej wykorzystywane jest w rozmaitych budowach dachu. Drewniane konstrukcje pełnią kluczową rolę w układaniu na powierzchni dachu pokrycia, niezależnie od jego typu. Tego typu materiał oferuje między innymi Polskie Centrum Dachowe, zwracające szczególną uwagę na jakość oferowanych produktów. Zanim przejdziesz do zakupu drewna konstrukcyjnego, zwróć uwagę na klasę i rodzaj drewna, dobierając je do przeznaczenia oraz wymagań, jakie zawarte są w projekcie – warto w tym celu skonsultować się z doświadczonymi specjalistami, którzy w razie wątpliwości będą w stanie doradzić najkorzystniejszą opcję. Na zakupie drewna konstrukcyjnego nie warto oszczędzać; zwłaszcza gdy te przeznaczone jest do budowy domu. Dlatego też zaleca się, by wybierać wyłącznie sprawdzone produkty, pochodzące od renomowanych producentów. Mocny szkielet to podstawa. Zadbaj o to, by Twoja konstrukcja powstała z najwyższej klasy drewna.