Czym kierować się przy wyborze materaca dla dziecka?

Każdy rodzic pragnie, by jego dziecko mogło się spokojnie wysypiać. Małe dzieci mają z tym oczywiście spore trudności i chociaż śpią dużo, ich sen jest przerywany. Jednak im starsze dziecko, tym spokojniej powinno spać i musi się solidnie wysypiać, żeby mieć siłę przed kolejnym dniem nauki oraz zabawy. Wybór materaca dla dziecka w każdym wieku jest kwestią niezmiernie ważną! Dlatego zamiast poszukiwać rozmaitych, bajkowych pościeli, w których maluchowi będzie jeszcze przyjemniej zasypiać, warto skupić się przede wszystkim na materacu, który zapewni solidne podparcie dla ciała. Zyska na tym rozwijający się kręgosłup oraz wszystkie układy w organizmie. Dorośli przywiązują dużą wagę do wyboru solidnego materaca dla siebie – czy wybór tego produktu dla dziecka powinien się opierać na tych samych czynnikach? Czym się kierować, kupując materac dla swojej pociechy?

Zacznij od rozmiaru

Kiedy dziecko wyjdzie już z wieku niemowlęcego i przenosi się do swojego własnego łóżeczka, niektórzy rodzice inwestują od razu w nieco większy model – na zapas. Dzięki temu nie muszą co jakiś czas zmieniać łóżka, dopasowując go do wzrostu pociechy, która przecież cały czas się rozwija. Inne potrzeby w tym względzie będzie miało jednak dziecko rozpoczynające edukację, a inne rosnący nastolatek. A ponieważ dzieci są różne i rozwijają się mimo wszystko z różną szybkością, warto dopasować materac do ich wielkości. Nie tylko zwróćmy uwagę na wiek dziecka, lecz zwłaszcza na jego wzrost, ale także i na wagę. Czasami zresztą sama wymiana materaca nie wystarczy i należy zmienić także stelaż łóżka, który mógłby już nie udźwignąć ciała.

Tylko nowe produkty

Chociaż jest raczej wątpliwe, by ktoś chciał położyć dziecko w materacu używanym, warto podkreślić, że małe dzieci muszą mieć nowe produkty do spania! Organizm dziecka jest bardzo wrażliwy i nie powinien mieć styczności z materacem który ktoś inny już przez dłuższy czas używał, a zatem który zapewne zdążył się już odkształcić. Także materac przechowywany w łóżeczku w piwnicy, który jest pamiątką po czasach gdy starsza pociecha była berbeciem nie jest odpowiedni. Mimo dobrego czyszczenia może być zbyt przesiąknięty zarazkami czy zarodnikami grzybów, by nadawać się na malucha. Chyba że był w odpowiedni sposób zabezpieczony przed oddziaływaniem środowiska zewnętrznego.

Średnio twardy najlepszy

Rodzice często zastanawiają się czy ich dzieci powinny spać na materacach miękkich, czy też twardych. Najlepsze są te o średniej twardości, które z jednej strony będą bardzo wygodne dla malucha, ale z drugiej będą stanowiły solidne podparcie dla kręgosłupa i całego szkieletu. Warto zwrócić uwagę, czy produkt jest odpowiednio elastyczny – nie powinien się odkształcać, ani zapadać, chociaż musi się dopasowywać do kształtu ciała dziecka. Ta obserwacja jest kluczowa dla decyzji o zakupie!

Tylko naturalne materiały

Wybierając dobry materac dla dziecka, trzeba zwrócić uwagę na materiał, z jakiego został on wykonany. Wybór jest spory, jednak specjaliści polecają produkty wykonane z naturalnych tworzyw, które są najbezpieczniejsze dla organizmu malucha. Doskonałej jakości materace można znaleźć na selene.pl!

Artykuł powstał we współpracy z selene.pl