Idealna figura na lato?

Odpowiednia dieta

Odchudzanie kojarzy się najczęściej z surowymi zasadami żywieniowymi i aptekarskim odważaniem produktów. Nic bardziej mylnego. Nadwaga dotyczy coraz większej ilości ludzi na świecie. Nadmiar kilogramów w połączeniu z nieprawidłowym sposobem odżywiania i stylem życia powoduje, że ciągle czujemy się ospali i wyczerpani. Zanim sięgniesz po ryzykowną dietę, najpierw skorzystaj z porady dietetyka w Twoim mieście – radzi Arkadiusz Kucharski z Poradni Dietetycznej Dobry Dietetyk w Skawinie.

Droga do perfekcyjnej figury

Odpowiednio zbilansowana dieta, bogata w witaminy i minerały oraz wzmożony wysiłek fizyczny to najlepszy sposób na polepszenie figury, kondycji organizmu i samopoczucia. Zapominamy, że najlepszą drogą do szczupłej sylwetki jest odpowiednia dieta. Bardzo często sięgamy po restrykcyjne diety odchudzające oraz rozpoczynamy intensywne treningi. Niejednokrotnie bardziej sobie szkodzimy. Organizm nieprzyzwyczajony do nadmiernego wysiłku może doznać wielu urazów i kontuzji. Źle zbilansowana i niskokaloryczna dieta działa wręcz odwrotnie niż zamierzaliśmy.

Sposób odżywiania

Wiele osób uważa, że im mniej posiłków będą jeść, tym szybciej zmniejszy się ich waga. Metabolizm będzie próbował dostosować się do dziennej ilości dowożonych kalorii – w rezultacie będzie spowalniał. Kiedy organizm czuje się zagrożony uruchamia „mechanizm obronny” i magazynuje energię w postaci tkanki tłuszczowej. Problemem jest również zbyt małe nawodnienie organizmu w ciągu dnia. Organizm potrzebuje jej do regulacji temperatury, usuwania toksyn oraz do procesów metabolicznych. Jeżeli będziemy dostarczać do organizmu zbyt mało wody, zacznie się ona w nim kumulować. Obrzęki, zwiększenie wagi, uczucie ciężkości nóg to tylko kilka z wielu skutków słabego nawodnienia organizmu.

Błonnik sposobem na wilczy głód

Zmniejszając ilość dostarczanego do organizmu pokarmu często pojawiają się różne problemy. Nasz organizm nie jest przyzwyczajony do niskiej liczby kalorii i odczuwa głód. Sięgamy wtedy po zakazane przekąski. Skutkuje to odwrotnym skutkiem niż zamierzony – kilogramów przybywa. Pomysłem na poradzenie sobie z uczuciem głodu może być dostarczenie do organizmu błonnika. Dieta bogata w błonnik zmniejsza apetyt, poprawia pracę jelit, wspomaga korzystny rozwój flory bakteryjnej, zmniejsza ilość wchłanianego tłuszczu i cholesterolu. Ponadto wchłania wodę i pęcznieje w żołądku zmniejszając uczucie głodu. Błonnik pełni również funkcję oczyszczającą w naszym organizmie. Pomaga usunąć metale ciężkie i toksyny.

Poradnia Dobry Dietetyk zaprasza do skorzystania z darmowej wizyty w gabinecie dietetycznym. Na spotkaniu przeprowadzone zostaną pomiary antropometryczne oraz analiza masy i składu ciała. Jest to okazja nie tylko do zważenia się, ale również otrzymania gotowego zlecenia badań laboratoryjnych.

Wystarczy umówić się telefonicznie lub wchodząc na stronę: 

Poradnia Dietetyczna Dobry Dietetyk

Ul. Popiełuszki 13, Skawina

Tel. 733 773 067

e-mail: a.kucharski@dobrydietetyk.pl