Marsz Odblaskowy w Jaśkowicach

1 października 2019 r. w Jaśkowicach rozległy się radosne okrzyki i hasła zachęcające do dbania o własne bezpieczeństwo na drodze. Okazją to tego stał się niezwykły Marsz Odblaskowej Szkoły zorganizowany przez Dyrektora Szkoły Podstawowej, panią Elwirę Biel.

Troska o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży zgromadziła wielu mieszkańców miejscowości, którzy wraz z uczniami, ochoczo wzięli udział w odblaskowym happeningu ulicami wsi. Dzieci i młodzież bardzo skrupulatnie przygotowały się do wydarzenia. Samodzielnie lub z pomocą dorosłych, uczniowie wykonali odblaskowe plakaty i banery oraz ułożyli wesołe rymowanki, których celem było zachęcanie do zakładania odblasków. Chociaż cel spotkania był niezwykle ważny, to odbyło się ono w wesołej atmosferze.
IV edycja spotkania niezmiennie przypomina o tym, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych na odzieży.  Ta prosta czynność – przypięcie odblasku do ubrania – ma ogromne znaczenie w zachowaniu bezpieczeństwa zarówno najmłodszych jak i starszych. Jesienno – zimowe dni stają się coraz krótsze, szybciej zapada mrok, często widoczność ogranicza gęsta mgła. Niejednokrotnie odblask jest jedyną informacją dla kierowcy, że po poboczu porusza się pieszy. Niewielki odblask, a tyle może! Stwierdzić tutaj można, że odblaski mają wagę życia. Nie ma w tym zdaniu przesady, ponieważ pieszy wyposażony w odblask staje się widoczny już z 200 metrów. To wystarczająca odległość, aby kierowca mógł bezpiecznie wyhamować. Niestety jesienną i zimową porą, gdy zakładamy ciemne ubrania, stajemy się na ulicy zupełnie niewidoczni. Odblaskowa opaska to zatem niewielka cena za bezpieczeństwo na drodze. Odblask decyduje zarówno o życiu pieszego, jak i kierowcy.

Odblaskowy Marsz to działanie realizowane w ramach projektu „Odblaskowa Szkoła”, którego celem jest podnoszenie świadomości pieszych oraz zachęcanie do aktywnego noszenia odblasków. Wydarzenie ma charakter wojewódzki  i patronuje mu m.in. Komendant Wojewódzki Policji  oraz Małopolski Kurator Oświaty. Przez cały miesiąc uczniowie intensywnie uczestniczą w różnych formach aktywności, promujących bezpieczeństwo na drodze. Wśród nich znajdują się różnorodne zajęcia edukacyjne, konkursy plastyczne, warsztaty, spotkania z ratownikami czy strażakami.

Fotorelacja z Marszu Odblaskowego tutaj

źródło: http://spjaskowice.superszkolna.pl/