Prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego jest bardzo istotne – przekłada się bowiem na zdrowie i samopoczucie każdego z nas. Problemy trawienne to obecnie zmora wielu. Wzdęcia, nudności, uczucie „przelewania” w brzuchu oraz ciężkość stanowią jedne z objawów na to, że układ trawienny nie działa w taki sposób, jaki w rzeczywistości powinien. Według Ajurwedy, najstarszego systemu leczniczego, układ trawienny odgrywa istotną rolę w życiu. Zgodnie z tradycją medycyny ajurwedyjskiej jego działanie nie dotyczy jedynie pokarmów czy napoi; trawienie ma bowiem ścisły związek z tym, czego doświadcza człowiek; z jego myślami, emocjami oraz odczuciami. Szczególne miejsce w ajurwedyjskiej nauce o trawieniu zajmuje Agni, stanowiący ogień trawienny. To dzięki niemu każdy z nas jest w stanie przetrawić, a także dokonać selekcji pokarmów, napoi oraz wartości na pożyteczne i zbędne. Zbyt intensywna ekspozycja na czynniki negatywne może spowodować problemy trawienne oraz zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego. Pozostaje pytanie: jak sobie z nimi radzić?
Poprawa trawienia w duchu zasad Ajurwedy – sprawdź, jakie nawyki warto uczynić rutyną
Praktykanci Ajurwedy zawsze służą radą i pomocą osobom zainteresowanym holistycznym podejściem do zdrowia oraz życia. Nauki ajurwedyjskie sprzed tysięcy lat zawierają w sobie szereg mądrości, które mają na celu pomóc w poprawie trawienia i przywróceniu organizmowi utraconej równowagi. Do najpopularniejszych, a przy tym skutecznych w duchu Ajurwedy porad dotyczących wsparcia procesu trawienia w duchu holistycznym możemy wymienić:
- regularną medytację – praktyka pozwala na utrzymanie homeostazy w organizmie;
- unikanie nadmiernego przejadania się – według diety ajurwedyjskiej powinno się zapełnić żołądek w 1/3 pokarmem, 1/3 płynami, a 1/3 pozostawić pustą; ma to na celu ułatwienie procesu trawienia oraz wyeliminowanie ryzyka wzdęć czy uczucia „zapchania”;
- podejmowanie aktywności fizycznej – zaleca się, by ćwiczyć każdego dnia; nawet stosunkowo krótkie, kilkunastominutowe spacery po posiłku są w stanie pomóc utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi;
- słuchaj swojego ciała – według Ajurwedy, proces transformacji jedzenia w pożywienie dla komórek trwa około 6 godzin; nie zaleca się jeść kolejnego posiłku w momencie, gdy poprzedni nie został dokładnie strawiony; jedzenie”na siłę” może wyłącznie zaszkodzić;
- znajdź swoją rutynę – ciało uwielbia regularność; w momencie gdy plany zmieniają się z dnia na dzień, posiłki są niespójne a ogień trawienny ulega wyczerpaniu; w odnalezieniu balansu istotny jest przemyślany, wartościowy plan dnia oraz wyrobienie zdrowych nawyków trawiennych.
Wiele artykułów na temat diety ajurwedyjskiej oraz wpływu spożywanych posiłków na zdrowie i samopoczucie w kontekście Ajurwedy można znaleźć między innymi na stronie DEVA Harmony. To właśnie tam na wszystkich zainteresowanych czekają porady oraz wskazówki dotyczące zmiany podejścia do swojego zdrowia na bardziej holistyczne: obejmujące zarówno ciało, jak i duszę.
Ukryta moc ziół, czyli jakie mieszanki poprawiają trawienie?
Jednym z najczęściej stosowanych produktów na poprawę trawienia są różnego rodzaju herbaty ziołowe, składające się z mięty pieprzowej, dziurawca, rumianku czy aloesu. Wielu praktykantów medycyny holistycznej poleca także szałwię lekarską, która pomaga w uregulowaniu pracy jelit. Również Ajurweda ma swoje mieszanki ziołowe – występujące dziś pod postacią tabletek. Przykładem jest kutki, znana również jako katuka skorpionowa; wspomaga ona prawidłowe działanie wątroby, a co za tym idzie wspiera również procesy trawienia. Podobne działanie przypisywane jest amli, czyli liściokwiatowi garbnikowemu. Roślina wspiera również prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego, szczególnie oddziałując zwłaszcza na żołądek oraz jelita, Jej dobroczynny wpływ na metabolizm oraz trawienie czyni ją bardzo popularną wśród osób dążących do przywrócenia swojemu układowi trawiennemu utraconej równowagi. W suplementacji ziołami ajurwedyjskimi istotne ich regularne przyjmowanie – przed rozpoczęciem ich stosowania warto jest również skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania.
You must be logged in to post a comment.