Policja podsumowała sytuację drogową podczas świąt i sylwestra w Małopolsce

Wstępny bilans wyjazdów i powrotów w okresie bożonarodzeniowym i sylwestrowym pokazuje, że w dniach od 21 do 31 grudnia 2018 roku na małopolskich drogach doszło do 91 wypadków, w których  śmierć poniosło 14 osób, a 114 zostało rannych.

Trudne warunki pogodowe oraz wzmożony ruch na drogach w tym szczególnym czasie były sporym wyzwaniem dla użytkowników małopolskich dróg. Mnogość zdarzeń drogowych i ich zróżnicowany charakter jest skutkiem złożonych przyczyn wypadków, w których 6 pieszych, 4 kierujących i 4 pasażerów straciło życie. Porównując analogiczny okres z rokiem 2017, kiedy doszło do 108 wypadków, rannych zostało 131 osób a 6 zginęło, zauważalny jest w Małopolsce spadek ilości wypadków oraz liczby rannych przy wzroście liczby zabitych.

Z analizy wypadków spowodowanych w grudniu 2018 roku, przez kierujących wynika, że do najczęstszych przyczyn tych zdarzeń zaliczają się:

 • nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu innym kierującym;
 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych;
 • niedostosowanie prędkości do warunków ruchu;
 • niezachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami.

  Do najgroźniejszych w skutkach błędów popełnionych przez pieszych należą:

 • nieostrożne wejście na jezdnię, bezpośrednio przed jadącym pojazdem;
 • wejście na jezdnię zza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność;
 • przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym;
 • wejście na jezdnię mimo czerwonego światła nadawanego przez sygnalizator.

  Rozpoczynamy nowy – 2019 rok. Przed nami wzmożona aktywność użytkowników dróg związana z wyjazdami na ferie zimowe, a prognozy pogody na najbliższe tygodnie nie przewidują istotnej poprawy warunków podróżowania. Zachęcamy do wyciągania wniosków w oparciu o powyższe przyczyny wypadków i do eliminowania ich w naszym zachowaniu na drodze. Pamiętajmy, że jako uczestnicy ruchu drogowego, powinniśmy stale mieć na uwadze bezpieczeństwo.

  Jeśli wsiadamy za kierownicę – jedźmy wolniej, szczególnie gdy zbliżamy się do przejścia dla pieszych, a jeśli poruszamy się po drodze pieszo – zadbajmy o to, by kierujący widzieli nas z większej odległości. Używajmy elementów odblaskowych po zmierzchu, nie tylko poza obszarem zabudowanym, gdzie jest to nakazane przepisem prawnym, ale też wszędzie tam gdzie poprawi to nasze bezpieczeństwo.

  Podczas planowania podróży warto wziąć pod uwagę terminy przewidywanego szczytowego natężenia ruchu na drogach związanego z wyjazdami i powrotami z zimowego odpoczynku. Bazując na podstawie doświadczeń z lat ubiegłych łatwiej będzie wybrać moment wyjazdu i powrotu w taki sposób, by podróż przebiegała sprawnie i bezpiecznie.

źródło: KPP Krakow

%d bloggers like this: