Popularne sposoby walki z wilgocią. O to izolacje pionowe i poziome fundamentów od kulis

Kompleksowa walka z wysokim poziomem zawilgocenia muru obejmuje nie tylko zlikwidowanie tej szkody, ale także profesjonalne zabezpieczenie ściany przed nawrotem niezwykle niebezpiecznego dla kondycji oraz wyglądu budynku czynnika. Usługi wykonywane przez profesjonalistów potrafią skutecznie powstrzymać wilgoć, zwiększając tym samym wytrzymałość ścian fundamentowych. Tak wygląda teoria. Jak osuszanie odbywa się w praktyce? W tym artykule omówimy najpopularniejsze sposoby podejmowania walki z zawilgoceniem murów. Zapraszamy do lektury!

Bezwykopowa oraz wykopowa izolacja pionowa fundamentów krok po kroku

Efektywna walka z wzrastającym poziomem wilgoci wiąże się z koniecznością usunięcia samego problemu i utworzenia specjalnej blokady przeciwwilgociowej. Jedną z popularniejszych metod w tym zakresie jest nawiercenie otworów w miejscu powstawania podmoczenia oraz wprowadzenie tam siatki umożliwiającej wtłoczenie środka izolacyjnego. Tak wykonana bariera uszczelni budynek i chroni go przed ponownym naporem wilgoci. Bezwykopowa izolacja pionowa fundamentów to zabieg proponowany przez specjalistów, takich jak chociażby firma Hydrobloker. Istnieje także możliwość wykonania wykopowej izolacji. W tym przypadku należy jednak całkowicie odsłonić ławę fundamentową, oczyścić mur i nałożyć na ścianę szczelnej warstwy izolacyjnej od zewnątrz. To zdecydowanie bardziej inwazyjny zabieg, jednak jego skuteczność – przy prawidłowym wykonaniu – pozostaje niezwykle wysoka.

Pozioma izolacja fundamentów, czyli rozwiązanie zatrzymujące ruch wody i rozwój wilgoci

O ile izolacja pionowa fundamentów zapobiega zawilgoceniu ścian fundamentowych i piwnic, tak wykonanie profesjonalnej izolacji poziomej chroni budynek przed podciąganiem wody gruntowej w górę ścian. O rodzaju wykonanej usługi decyduje specjalista, zaraz po wykonaniu ekspertyzy, która ma na celu ustalenie przyczyny wysokiego stopnia zawilgocenia oraz obrania odpowiedniego planu walki z tym powszechnym w budownictwie problemem. Izolacje poziome służą przede wszystkim do zatrzymania ruchu wody i charakteryzują się stosunkowo niskim kosztem wykonania. Jak taka realizacja wygląda w praktyce? Podobnie jak w przypadku izolacji pionowej, ta pozioma również wymaga stworzenia wywiertów i wprowadzenia tam specjalistycznego preparatu wewnątrz murów.