Rozpoczęły się kontrole pieców w naszej gminie

W Skawinie rozpoczęło się sprawdzanie, czym mieszkańcy palą w swoich domach. W poprzednim sezonie grzewczym 1/4 wszystkich kontroli na terenie gmin wokół Krakowa miała miejsce w Skawinie. Przeprowadzono ich ponad 800. W tym roku ta liczba wzrośnie prawie dwukrotnie.

Straż miejska razem z urzędnikami rozpoczęła kontrole pieców. Jednym z najważniejszych celów oprócz wykrycia i ukarania mieszkańców palących niedozwolonym paliwem jest edukacja. Obecny w trakcie kontroli pracownik urzędu będzie informował obowiązku wymiany „kopciucha” na ekologiczny piec do końca 2022 roku. Urzędnik poinformuje o możliwych dofinansowaniach do wymiany kotłów. W Skawinie pochodzą one ze środków gminnych oraz programów „STOP SMOG” oraz „Czyste powietrze”.

Kontrole będą odbywały się 7 dni w tygodniu na terenie miasta oraz gminy Skawina. W ramach akcji „mój sąsiad już nie truje” pracownicy Wydziału Ochrony Powietrza oraz straż miejska zachęcają mieszkańców do sygnalizowania im, w którym domu może być używany nielegalny opał. Zgłoszenia są anonimowe, a kontrola odbędzie się w wielu domach na ulicy, na której znajduje się wskazany budynek. Dzięki temu nie ma ryzyka, że potencjalny winny domyśli się, który z sąsiadów wezwał kontrolę. Jeżeli strażnicy nie złapią mieszkańca na gorącym uczynku, wtedy pobrana zostanie próbka popiołu, które będzie wysłana do akredytowanego laboratorium. Badania pozwalają ze 100-procentową pewnością określić, czy użyto zakazanego opału.

Za używanie nielegalnego paliwa grozi mandat na maksymalną kwotę 500 złotych lub skierowanie sprawy do sądu.

źródło: gminaskawina.pl