Szkoła nr 3 w Skawinie oraz szkoła w Radziszowie dostały wsparcie po 80 tyś. złotych

Nowoczesny piec, mikser, szatkownica do warzyw, nowe naczynia, sztućce, stoliki czy krzesełka – to przykładowa lista zakupów, które mogą zostać zrealizowane w ramach modułu trzeciego rządowego Programu „Posiłek w szkole i w domu”. Programu, który został opracowany m.in. po to, aby stołówki stały się dla uczniów i pracowników szkół przyjaznymi i estetycznymi miejscami.

Dziś na briefingu prasowym w Radziszowie w gminie Skawina wojewoda małopolski Piotr Ćwik przedstawił rozstrzygnięcie tegorocznej edycji programu. Do 40 małopolskich samorządów (w tym trzech powiatów) trafią środki w wysokości prawie 4 mln zł z przeznaczeniem na organizację stołówek i miejsc spożywania posiłków w 60 szkołach podstawowych. Przyznane dofinansowanie wynosi od 19 996 zł do 80 000 zł dla jednej szkoły.

– Wspólnie z samorządami zmieniamy szkolne stołówki i jadalnie. Dzięki nowym sprzętom szkolne kuchnie działają sprawniej, a dzieci otrzymują zdrowsze posiłki. Z dotacji można zakupić np. stoły cateringowe i składane krzesełka, dzięki którym w sezonie wiosenno-letnim uczniowie mogą spożywać posiłki na zewnątrz. To są proste, a jakże ważne działania, pozwalające uatrakcyjnić szkolne stołówki. Program „Posiłek w szkole i w domu” to jedna z rządowych propozycji opartych na ocenie bardzo konkretnych potrzeb lokalnych społeczności. W tym przypadku zakup nowego wyposażenia kuchni czy stołówki ma rzeczywiste przełożenie na poprawę komfortu przygotowywania i spożywania posiłków w szkołach – mówił wojewoda Piotr Ćwik.

Wśród samorządów, które otrzymały wsparcie, są takie, które doposażą stołówki w kilku placówkach na swoim terenie (gmina Andrychów – 4, gminy Jordanów, Myślenice, Oświęcim – 3). Gmina Skawina otrzyma 80 000 zł z przeznaczeniem dla Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Radziszowie i 79 980,20 zł dla Szkoły Podstawowej nr 3 im. KEN w Skawinie. Gmina ta skorzystała z modułu trzeciego programu „Posiłek w szkole i w domu” także w roku ubiegłym, otrzymując dofinansowanie w wysokości 79 479,05 zł na organizację stołówki w Szkole Podstawowej w Woli Radziszowskiej.

Moduł trzeci rządowego programu wieloletniego „Posiłek w szkole i w domu” skierowany jest do organów prowadzących publiczne szkoły podstawowe, w tym szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej. Samorządy mogą uzyskać dofinansowanie w wysokości:

  1. 80 000,00 zł – na uruchomienie nowych stołówek, na doposażenie i poprawę standardu funkcjonujących stołówek szkolnych (własnej kuchni i jadalni) oraz doposażenie stołówek szkolnych, które obecnie nie funkcjonują,
  2. 25 000,00 zł – na adaptację, poprawę standardu i wyposażenie pomieszczeń przeznaczonych do spożywania posiłków (jadalni).

Realizacja tych działań może być prowadzona w formie zakupu usług remontowo-adaptacyjnych lub niezbędnego wyposażenia szkolnej kuchni czy jadalni.

W ramach realizacji modułu 3 programu „Posiłek w szkole i w domu” przewidziany jest obowiązkowy wkład finansowy lub rzeczowy organów prowadzących szkoły w wysokości minimum 20% środków niezbędnych do realizacji dotowanego zadania.

źródło: UMWM