W centrum miasta pojawia epidemia…

Co ma ze sobą wspólnego krakowski Stadion Cracovii, Jama Michalika i Klinika Ginekologii? Kto mieszkał przy ulicy Szlak 31? I dlaczego co roku na początku sierpnia o świcie na ulicy Oleandry gromadzą się krakowianie?…

W centrum miasta niespodziewanie pojawia się dziwna epidemia – epidemia niepamięci… Mieszkańcy pamiętają coraz mniej faktów związanych z rokiem 1918… Tylko oni sami mogą znaleźć antidotum… Tak zaczyna się scenariusz gier miejskich, na które chcemy Państwa zaprosić w najbliższą niedzielę 14 października.

Ich wspólne hasło i nasz cel to: „Ocalić od zapomnienia” – przypomnieć miejsca związane z marszałkiem Józefem Piłsudskim i pierwszymi latami po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Nie każdy wie, że naczelnik mieszkał w kamienicy przy ulicy Szlak, przesiadywał w Jamie Michalika, był związany z krakowskimi uczelniami wyższymi czy wmurował kamień węgielny pod budowę Kliniki Ginekologicznej przy ul. Kopernika.

Jaki jest cel gier „Ocalić od zapomnienia”? Utrwalić pamięć o roku 1918, pokazać, jak wiele jest w Krakowie miejsc związanych w marszałkiem Józefem Piłsudskim oraz to, jak w dwudziestoleciu międzywojennym nasze państwo ze wszystkimi swoimi instytucjami (uczelniami, szpitalami, infrastrukturą) rodziło się na nowo – mówi wojewoda małopolski Piotr Ćwik, organizator wydarzenia.

– Gry miejskie „Ocalić od zapomnienia…” to nasza kolejna propozycja w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Zarówno te gry, jak i projekty, które dotychczas zorganizowaliśmy, mają wspólny mianownik. I w pobiciu rekordu na najdłuższa flagę narodową, co miało miejsce 2 maja, i w pikniku „#NIEPODLEGŁA małoPOLSKA”, który odbył się 23 września, i w grach miejskich chodzi o to, aby każdy z nas mógł w prosty sposób włączyć się w obchody tej niezwykłej rocznicy, aby każdy mógł sobie uświadomić, że łączy nas biało-czerwona, że łączy nas historia podkreśla wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Do udziału w grach zapraszamy 3-6 osobowe zespoły (w szczególności rodziny z dziećmi), które staną się „patrolami” rozwiązującymi liczne zadania, rozsiane po całym mieście. Wśród nich nie zabraknie pytań o marszałka Piłsudskiego, zadań sprawnościowych, taktycznych i manualnych. Uczestnikom gier pomagać będą specjalne mapki oraz inne materiały, które każdy uczestnik otrzyma na starcie. Początek między godz. 10.00 a 11.00 na Rynku Głównym w Krakowie – przy Wieży Ratuszowej. Współorganizatorem i autorem zadań jest Związek Harcerstwa Polskiego Chorągwi Krakowskiej.

– W grach miejskich, na które serdecznie Państwa zapraszamy 14 października, chcemy Państwu zaproponować niezwykłą lekcję historię – niezwykłą, bo w harcerskim duchu. Wszak to w harcerstwo wpisana jest nauka przez działanie i zabawę – dodaje wojewoda Piotr Ćwik.

Dla śmiałków, którzy podejmą się próby powstrzymania epidemii niepamięci, czekać będą cztery gry związane z osobą naczelnika Józefa Piłsudskiego oraz jedna szerzej odnosząca się do odzyskania niepodległości. To uczestnicy na starcie podejmą decyzję o wyborze gry w zależności od tematu, który chcą zgłębić, oraz czasu, jaki są gotowi przeznaczyć na ten szczególny spacer po Krakowie. Wszystkie trasy kończą się natomiast na Wzgórzu Wawelskim. Potrzebny jest tylko telefon z dostępem internetu.

Dodajmy, że projekt wojewody małopolskiego „Gry miejskie Ocalić od zapomnienia…” zajął pierwsze miejsce w konkursie na dofinansowanie projektów własnych wojewodów w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2021

źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie